Ależ to były dożynki. Kolorowo i bardzo radośnie!

Okolice

Organizatorom tegorocznych Gminnych Dożynek należą się słowa uznania, bo tak kolorowego i radosnego święta w tym roku w powiecie koneckim jeszcze nie było. W minioną niedzielę na placu festynowym w Słupi panowała świetna atmosfera. Zanim jednak wydarzenie przeniosło się do stolicy gminy w kościele parafialnym w Pilczycy modlono się w intencji rolników w podziękowaniu za plony. Mszę świętą odprawili ks. Mieczysław Piasek, ks. Henryk Podgórski i ks. Piotr Kszczot. Później wszyscy w dożynkowym korowodzie przejechali na skrzyżowanie dróg przed cmentarzem w Pilczycy. W tym miejscu przecinano aż trzy wstęgi na trzech odcinkach nowo wyremontowanych dróg! Oficjalnie otwierali je m.in. wójt Robert Wielgopolan, wicewojewoda Andrzej Bętkowski, poseł Krzysztof Lipiec, starosta Bogdan Soboń.

 Rozśpiewany korowód

Po uroczystości wszyscy przejechali w korowodzie do Słupi. A korowód był nie lada! Jechały w nim na sygnałach wozy strażackie. Traktory ciągnęły przyczepy z wieńcami dożynkowymi i obśpiewującymi je delegacjami. Było bardzo radośnie i kolorowo! Piękne wieńce przygotowały sołectwa Pilczyca, Czerwona Wola Kolonia, Ruda Pilczycka, Mnin, a okolicznościowy kosz Zaostrów. W konkursie na najpiękniejszy wieniec wygrał ten reprezentujący Czerwoną Wolę Kolonię.Co ważne każdy z nich był wcześniej zgodnie z tradycją obśpiewany.

Pyszne potrawy

Emocje towarzyszyły również konkursowi na potrawę lokalną. Wśród oceniających znalazł się m.in. Norbi, który kilka godzin później dał porywający koncert. Za najsmaczniejsze uznano danie przygotowane przez dwa sołectwa: Czerwoną Wolę Kolonię oraz Rudę Pilczycką. Na stoisku Czerwonej Woli Kolonii serwowano m.in. leczo i kapustę z grochem przygotowane przez ekipę w składzie: Agnieszka Mazur, Magdalena Kiełbus, Elżbieta Oziemek, Wioletta Bujak, Iwona Gąsior, Teresa Komisarczyk, Monika Strzelczyk, Aleksandra Gąsior, Monika Golańska. Ruda Pilczycka i jej reprezentacja: Cecylia Skrobisz, Jadwiga Sztandera, Krystyna Wilk, Stanisława Świercz, Anna Sobczyk, Marta Łopat, Barbara Łopat, Halina Bujakowska, Zofia Gunerka częstowały m.in. pasztecikami, pigołami, naleśnikami i gołąbkami.

Było w czym wybierać

Pozostałe sołectwa zajęły równorzędne miejsca. Budzisław i Martyna Czyżewska, Julia Domaradzka, Beata Karbownik przygotowały pyszne ciasta i kapustę z grochem. Mnin kusił pierogami m.in.z bobem i tartami, które serwowały Małgorzata Pniewska, Elżbieta Kowalczyk, Zofia Młynarska, Marianna Grosicka, Barbara Skrobisz, Ksenia Łukasik, Gabriela Polewska-Pietrusiewicz. Gospodynie z Pilczycy zapraszały m.in. na gołąbki i kluski. Serwowały je: Teresa Puchalska, Zofia Simlat, Maria Pękala, Maria Kmiecik, Maria Baran, Danuta Baran, Stanisława Bała, Krystyna Kuder, Małgorzata Ratuszniak, Bożena Redlińska, Małgorzata Malczak. Do zwycięzców powędrowały bony na 500 zł, a do pozostałych po 400 zł.

Dodaj komentarz