Pokazać kulturowy i przemysłowy krajobraz Doliny Czarnej

flash Końskie

Przed nami mnóstwo ciekawych wydarzeń w Maleńcu w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Co jest ich celem?

Maciej Chłopek: Już kolejny raz włączmy się w organizację wydarzeń w ramach tej akcji. Zapraszamy na nie razem ze Stowarzyszeniem „W Dolinie Czarnej” z siedzibą w Rudzie Malenieckiej. W 2015 roku zorganizowaliśmy je pierwszy raz, co zaowocowało wyróżnieniu od Narodowego Instytutu Dziedzictwa Kulturowego. W niedzielę 17 września zapraszamy na cykl imprez kulturalno-edukacyjnych pod nazwą „Kraina Cyklopów: kuźnice i wielkie piece”. Ich celem jest promocja i upowszechnianie przemysłowego i technologicznego dziedzictwa powiatu koneckiego, w tym gminy Ruda Maleniecka. Chcemy w ten sposób pokazać kulturowy i przemysłowy krajobraz Doliny Czarnej.

 Skąd pomysł na nazywanie wydarzeń „Krainą Cyklopów”?

To nawiązanie do twórczości pisarza Teodora Tripllina, który był bardzo popularny w XIX wieku. W jednej ze swojej powieści pisze o zakładzie w Maleńcu jak i o całym obszarze przemysłowym właśnie jako o Krainie Cyklopów.

Na co mogą liczyć goście i turyści, którzy przyjadą 17 września do Maleńca?

Dziać się będzie bardzo wiele. Naszym celem jest edukacja dla całych rodzin poprzez zabawę. Będą prezentacje, projekcje filmowe, wystawa, pokazy dawnych urządzeń przemysłowych oraz piknik rodzinny. Zapraszamy już od godz. 13. Będą warsztaty rękodzieła artystycznego, zawody wędkarskie dla najmłodszych, nauka gry w bule. Nad brzegiem naszego stawu odbędą się też nietypowe zawody w praniu bielizny na czas, za co odpowiadać będą państwo Teresa i Jan Krawczykowie z Muzeum Ludowego w Adamowie.

Wiele już teraz mówi się o premierze ciekawej grze plenerowej. Kto będzie mógł w nią zagrać?

To rzeczywiście ciekawa propozycja. Przygotowaliśmy grę opartą na zasadzie Monopoly, ale umieszczoną w naszych realiach. Na wielkiej planszy 3 na 3 metry, która zostanie rozłożona na placu przez zakładem będzie mógł zagrać każdy chętny. Przygotowaliśmy pionki, banknoty i karty do gry. Zaprezentujemy również interaktywną mapę naszych zabytków, otworzymy również wernisaż pod hasłem „Kraina Cyklopów, kuźnice, wielkie piece”.

Absolutną nowością będzie prezentacja trwającego 2,5 minuty słuchowiska z życia zakładu hutniczego w Maleńcu, którego autorem jest znany w branży filmowej reżyser dźwięku Michał Fojcik. Jak doszło do tej współpracy?

Pan Michał sam się do nas zgłosił zainteresowany informacjami o Maleńcu, jakie znalazł w internecie.  Warto powiedzieć, że tworzył dźwięk do takich filmów jak „Bogowie”, „Listy do M.” czy „Bogowie”.Podczas pobytu w naszym zakładzie nagrał dźwięki maszyn i stworzył ich bibliotekę. Co ważne słuchowisko, które trwa 2,5 minuty przygotował nam bezpłatnie.Po raz pierwszy zaprezentujemy je właśnie 17 września.

 

Dodaj komentarz