Barbara Wachowicz przyciągnęła tłumy. Książki podpisywała dwie godziny!

Końskie

Barbara Wachowicz gościła w Końskich po raz pierwszy, a wizyta pisarki była nieprzypadkowa.  Przed spotkaniem w bibliotece gościła w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Baryczy, gdzie rozmawiała o szczegółach nadania placówce imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów, rodziców Janka Bytnara „Rudego”, którzy przed II wojną światową mieszkali i pracowali w Niekłaniu Wielkim. Wiadomo już, że uroczystości odbędą się 14 czerwca przyszłego roku i będą miały szczególny program, którego przygotowanie właśnie ruszyło.

O szlaku kościuszkowskich walk

Barbara Wachowicz przyjechała do Końskich na zaproszenie mecenasa Jana Nowaka, prezesa Fundacji Pamięć i Niepodległość oraz koneckiej biblioteki. Spotkanie było poświęcone promocji najnowszej książki pisarki „Tadeusz Kościuszko. w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii.”  Pisarka opowiadała o swoim wielkim spełnionym marzeniu, jakim było przejechanie amerykańskiego szlaku walk Tadeusza Kościuszki. Co ciekawe jest jedyną osobą, która przemierzyła go w całości! 20 tysięcy kilometrów od granicy z Kanadą po Charlestron nad Atlantykiem. Czytelnicy ze szczególną uwagą wysłuchiwali opowieści m.in. o wizycie w mieście Kosciuszko, w stanie Missisipi, w którym spotkani mieszkańcy bez żadnego problemu opowiadali pisarce o historii ich patrona.

 O ulubionym Żeromskim

Podczas gawędy pod tytułem „Kto Cię Polsko będzie kochał? nie zabrakło również opowieści o Wielkich Polakach, którym pisarka poświęciła mnóstwo swoich książek. Wspominała m.in. Stefana Żeromskiego, którego uznaje za swojego ulubionego pisarza, a jego „Dzienniki” za tę jedyną, najważniejszą książkę. To m.in. dzięki staraniom pisarki w podkieleckich Ciekotach, w których pisarz spędził dzieciństwo kilka lat temu stanął dwór na wzór tego, w którym mieszkała rodzina Żeromskich. Dziś mieści się tam wyjątkowe muzeum pisarza.

Wielkie zainteresowanie

Pisarka wielokrotnie opowiadała anegdoty związane zarówno z jej przygodami podczas zbierania materiałów do książek jak i pracą z ekipami telewizyjnymi. Po gawędzie do autorki ustawiła się kolejka czytelników chętnych, by zamienić słowo ze znaną pisarką i otrzymać dedykację w książkach. Zainteresowanie było tak duże, że samo podpisywanie książek trwało niemal dwie godziny, a podczas spotkania zabrakło krzeseł, a czytelnicy szczelnie wypełnili dwie biblioteczne sale, a nawet część czytelni!

 

Warto wiedzieć…

– Niewiele osób wie, że Barbara Wachowicz ma koneckie korzenie. Na cmentarzu w Mninie, w gmina Słupia (Konecka) pochowani są jej pradziadowie Maria i Napoleon Kuleszowie. To do nich na na przełomie XIX i XX wieku należał Pijanów.

– Poetka Agnieszka Osiecka tak pisała o Barbarze Wachowicz: \”Jest wybitną i kto wie czy nie najwybitniejszą popularyzatorką polskości w Polsce. Bo w Polsce mało kto umie pisać o polskości tak, żeby to było zrozumiałe, pełne wdzięku i żeby nie ocierało się o kicz\”.

– Pisarka obecnie pracuje na książką o życiu Fryderyka Chopina, ale również wywiadem rzeką, który otrzyma tytuł \”Zakochana w Polsce\”.

– W grudniu tego roku we Wrocławiu, po kilkuletniej przerwie, na scenę wróci patriotyczne widowisko \”Wigilie polskie\”, którego pomysłodawczynią i scenarzystką jest Barbara Wachowicz. Wcześniej przez lata było ono prezentowane w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Dodaj komentarz