100 lat służą Bogu na chwałę, ludziom na pożytek (zdjęcia)

flash Galeria Okolice

Świętowanie tego znamienitego jubileuszu, druhowie rozpoczęli od mszy świętej, którą w kościele pw.św.Trójcy, celebrował ks.Andrzej Gawryś, notabene członek zespołu jaki ten jubileusz przygotował. Z empatią, niezwykłą serdecznością ksiądz Andrzej opowiadał o strażakach ich trudnej roli, posłannictwie i poświęceniu.  Wspomniał, że w dzieciństwie i młodości był zachwycony strażakami, bo mieszkał na posesji, która graniczyła ze strażą pożarną w Opocznie. Często z nimi brał udział w różnych akcjach. Podczas mszy świętej śpiewał chór parafialny „Cantate deo”, który prowadzi Piotr Gonerka. Celebra mszy świętej ze śpiewem chóru tworzyły  podniosłą atmosferę, godną tak znakomitego jubileuszu. Potem na kościelnym ekranie pokazano film Konrada Muchy, o fałkowskich strażakach. Obchodom towarzyszyła wystawa archiwalnych fotografii. Powiększone do dużych rozmiarów zdjęcia rozstawiono koło strażnicy. Autorem wystawy jest Aneta Ambroziak, a wystawa powstałą dzięki bonusowi LGR Włoszczowa.

 Przed strażnicą

Pododdział strażaków ze sztandarami OSP Fałków i OSP KSRG Czermno przemaszerował z kościoła na plac przed remizą.  Tu, ciąg dalszy uroczystości prowadził  brygadier w stanie spoczynku dh Tadeusz Nowakowski, ZW ZOSP RP. Dh Sławomir Zganiacz złożył meldunekdh. Marianowi Tworkowi, z ZG ZOSP. Przy dźwiękach strażackiego hymnu, poczet flagowy w składzie  dh Tomasz Świercz, dh Dariusz Pluta i dh Robert Doniecki wciągnął flagę związku na maszt. Rozpoczęła się druga część uroczystości. Dh Grzegorz Zganiacz  jak na strażaka z wieloletnim stażem przystało, krótko  i treściwie opowiedział o roli OSP w Fałkowie, wyposażeniu i przyszłości.

Sześć lat młodsza

Na jubileusz przybyli goście:Bogdan Soboń, prezes powiatowego zarządu ZOSP, starosta konecki, Agata Binkowska, członkini Zarządu Województwa, Wiesław Basiak, członek sądu honorowego ZW ZOSP, Marian Tworek z ZG ZOSP RP, Henryk Konieczny, wójt Fałkowa, st.bryg. Grzegorz Młynarczyk, były komendant PSP w Końskich i bryg. Bogusław Jakóbczyk, z-ca kom.pow. PSP i wielu ludzi dobrej woli, którzy wspierają OSP Fałków. Wielką radość strażakom przyniosła wizyta Barbary Jeżewskiej, córki Tadeusza Jakubowskiego, której stryjkowie zakładali straż ogniową w Fałkowie. – Jestem tylko o 6 lat młodsza od waszej straży – mówiła z uśmiechem na ustach. Życzę wam wiele szczęścia i dobrej służby. Jestem z was dumna – podkreśliła. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele OSP KSRG z Kołońca, Rudy Malenieckiej, Czermna, Starzechowic i Turowic.

Trochę historii

Druh Mateusz Wiaderny z MDP, zapoznał zebranych  z rysem historycznym straży pożarnej.  Nie sposób 100 –letniej historii  przytoczyć nawet skrótowo. Ale ważne daty warto wspomnieć. Wiele razy w przeszłości, przed 1917 rokiem, Fałków doszczętnie  trawił ogień. Wielkie pożary odnotowano w 1774 roku, 1853, 1911, 1914 roku gdy paliło się od ostrzału artyleryjskiego w działaniach I wojny światowej. Należało z tym nieszczęściem walczyć. Toteż 10 kwietnia 1917 roku w Fałkowie powołano straż ogniową. Założycielami byli  Mieczysław i Włodzimierz Jakubowscy, a drużynę tworzyli: Karol i Kazimierz Oleksiak, Kazimierz Kmiecik  i Władysław Taźbierski. Naczelnikiem był Mieczysław Jakubowski, a prezesem Włodzimierz Jakubowski. W tymże roku strażacy rozbrajają żołnierzy austrowęgierskiej armii, która przebywała  w Czermnie. Gasili potworne pożary jak choćby ten, który w 1926 roku strawił 37 gospodarstw w Szkucinie.  W 1932 roku spłonął Fałków, ogień zaprószyli pielgrzymi, którzy nocowali w stodole. We wrześniu 1939 roku w wyniku bombardowania cały sprzęt strażacki spłonął. Po wrześniowej tragedii jednostka w Fałkowie zaprzestała swej działalności na cały okres wojenny.

Reaktywacja

Ochotnicza Straż Pożarna reaktywowała działalność w 1946 roku. W 1950 roku do użytku, w stanie surowym przekazano straznicę. Osiem lat później remiza doczekała się robót wykończeniowych. Prawdziwy strażacki sprzęt trafił do fałkowskich druhów dopiero w 1961 roku. Była to motopompa, samochód bedforg, dziesięć hełmów, dziesięć pasów bojowych i osiem toporków. Trzy lata później zajechał  starem 25, z motopompą i zbiornikiem wody. I tak przez następne lata strażacy pracowali dla dobra ogólnego, szczęśliwości mieszkańców. Swoje marzenia schodziły na dalszy plan. I nadszedł 2017 roku. Powołano komitet obchodu 100 –lecia OSP, w składzie: Grzegorz Zganiacz, Wiesław Zganiacz, Aneta Ambroziak, Piotr Gonerka, Sławomir Krakowiak, ks. Andrzej Gawryś. Komitet doprowadził do finału, że jednostka, a wraz z nią społeczność Fałkowa fetowała jubileusz. Społecznicy Fałkowa odsłonili tablicę pamiątkową jaka zawisła na murze strażnicy – „Kto ratuje jednego człowieka, ratuje cały świat… Założycielom i druhom OSP w Fałkowie, zmarłym oraz poległym Ojczyznę, w 100 rocznicę założenia jednostki  z podziękowaniem i wyrazami szacunku za służbę na rzecz lokalnej społeczności. Wieczna chwała – społeczeństwo Gminy Fałków”.

Odznaczenia i statuetki

Obecnie OSP Fałków liczy 33 strażaków czynnych i 3 honorowych, 10 –osobową Kobiecą Drużynę Pożarniczą i 10 osobową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Prezesem jest dh Grzegorz Zganiacz, naczelnikiem, wiceprezesem Wiesław Zganiacz, II wiceprezesem Kacper Zganiacz, skarbnikiem Robert Doniecki, sekretarzem Andrzej Ratajski, kronikarzem Aneta Ambroziak, gospodarzem Tomasz Waszczyk i członkiem zarządu Sylwia Smyka. Podczas jubileuszowych uroczystości medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali (złote): druhowie- Edward Leśniewicz, Tomasz Waszczyk i Marcin Zatora, (srebrne): ksiądz Andrzej Gawryś, i Szymon Pluta, (brązowe): Aneta Ambroziak, Karol Czechowski i Michał Ratajski. Odznaczenia wręczali dh Bogdan Soboń i dh bryg.Grzegorz Młynarczyk. Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali Krzysztof Bajer, Patryk Cieślik, Marcin Czechowski, Robert Doniecki, Paweł Ostrowski i Kacper Zganiacz, a wręczali je bryg. Bogusław Jakóbczyk zastępca kom.pow PSP i dh Wiesław Basiak. Zarząd Oddziału Gminnego OSP Fałków przyznał dyplomy, które wręczał dh Wojciech Domański, a otrzymali je: Katarzyna Barańska, Stanisław Fijołek, Piotr Gonerka, Sławomir Krakowiak, Konrad Mucha, Bogusław Pluta i Jan Sikora. Podziękowania, kwiaty i dyplomy otrzymały wdowy po strażakach: Janina Cuper, Henryka Doniecka, Maria Doniecka, Helena Ostrowska, Barbara Taźbierska, Maria Wedlechowicz, Stanisława Zganiacz, Zyta Zganiacz i Jadwiga Zuchmańska, a wręczał dh Grzegorz Zganiacz, prezes OSP. Natomiast goście otrzymali statuetki Związku OSP RP.

Dodaj komentarz