Szalał Ksawery

flash Końskie

Do likwidowania skutków wichury, strażacy państwowi i druhowie wyjeżdżali 63 razy. W każdej gminie powiatu koneckiego przez całą noc strażacy ratownicy i druhowie strażacy byli dysponowani od akcji, do akcji. Nawet nie zjeżdżali do strażnic. Głównie usuwali wiatrołomy, drzewa powalone na drogi, które tarasowane chyba wszystkie strategiczne trakty.

Drzewo padło przed samochodem

Ok. godz. 21.10 na drodze krajowej DK74, w rejonie wsi Koliszowy kierowca ciężarówki widział, jak przed nim na jezdnię pada drzewo. Próbował hamować. W tym momencie przyczepa ciężarowego volvo wpadła w poślizg na mokrej nawierzchni i uderzyła czołowo w ciężarowego renaulta. Na miejsce kolizji przybyła OSP KSRG z Rudy Malenieckiej dowodzona przez dh Gerarda Pachuca. Druhowie strażacy odłączyli akumulatory od instalacji elektrycznej ciężarówki. Kierowcy renaulta, 24-letniemu mężczyźnie poszkodowanemu w tym zdarzeniu udzielali wsparcia psychicznego do czasu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego. Gdy już sytuacja była opanowana, nikomu nic nie zagrażało, usunęli drzewo, które tarasowało drogę. Druhom strażakom pomagał patrol policji. Była to pierwsza akcja ratownictwa drogowego, która zapoczątkowała ciąg zdarzeń, do których przez całą noc wyjeżdżali strażacy i druhowie ochotnicy.

Drzewo na drodze

Najmniejsze szkody wichura poczyniła w gminie Fałków, bo tu druhowie dowodzeni przez dh Grzegorza Zganiacza, w mig uporali się tylko z jednym drzewem, które w Fałkowie tarasowało jezdnię. Podobnie było na terenie gminy Słupia Konecka. Strażacy OSP KSRG Słupia dowodzeni przez dh Mateusza Zająca, zmagali się z dwoma drzewami zawalonymi na drogi. Pilarki wyły na najwyższych obrotach, strażacy zwalali kloce na pobocza dróg.  – Poza wspomnianymi gminami strażacy i druhowie najwięcej akcji usuwania drzew z dróg przeprowadzali w gminie Stąporków, gdzie 23 razy stanowisko kierowania PSP dysponowało ich do takich zadań. Na terenie gminy Końskie strażacy JRG i druhowie ubrali udział w 18 akcjach ratowniczych, usuwaniu drzew. W gminie Ruda Maleniecka druhowie uczestniczyli w 6 akcjach, w tym, usuwaniu skutków kolizji drogowej na DK74. W gminie Smyków w czterech przypadkach niezbędna była pomoc strażaków. Na terenie Radoszyc i okolic druhowie wyjeżdżali 7 razy, a gminie Gowarczów 4 – mówi kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP.

 

Dodaj komentarz