Zawodowcy i amatorzy ścigali się między stawami

Ruda Maleniecka

W październikową niedzielę, na którą kolarze z Rudy Malenieckiej specjalnie zamówili znakomitą pogodę, na starcie stanęło 64 miłośników kolarstwa. W tym etapie ścigania się po bezdrożach leśnicy, groblami udział brały dzieci i dorośli, wybitni amatorzy i zawodowcy. Przybyło wielu kolarzy, który doskonale znają trasę. Także formalności – jak rejestrowanie się, wydawaniem numerów startowych zajmował się Tomasz Przybył. Pomagali mu druhowie strażacy z Mateuszem Gilem na czele. Strażacy obstawiali trasę, kierowali w prawidłową stronę, by nikt nie zbłądził.

Mistrz złapał gumę

Tym, którzy startowali pierwszy raz, Gerard Pachuc opowiedział o trudnościach z jakimi mogą spotkać się zawodnicy, jak ominąć niebezpieczeństwa, które ewentualnie mogą się na drodze, ścieżce pojawić. W tym roku w wyścigu wziął udział Leszek Kuca, wójt gminy. Już nie tylko był sponsorem pucharów dla zwycięzców, ale tez o taki puchar walczył. W wyścigu brał udział wicemistrz olimpijski Andrzej Sypytkowski i jego żona, Edyta. Niestety w Rudzie Malenieckiej olimpijczyka szczęście opuściło, na jednym z okrążeń złapał gumę i wycofał się ze ścigania. Znakomicie radził sobie Radosław Kwiecień, policjant zawodowy i strażak ochotnik.

Trzy trasy między stawami

Ściganie rozpoczęło się w Nadleśnictwie Leśnictwo „Czapla”. Organizatorzy wytyczyli trzy trasy: 2 km miały do pokonania dzieci do 10 roku życia, a 5 km młodzież od 10 do 15 lat. Trasa kategorii „Open” dla kobiet liczyła 20 km, a dla mężczyzn 25 km. Po zakończeniu wyścigu zawodnicy otrzymywali puchary, które ufundował wójt Leszek Kuca, a dla najlepszego zawodnika z Rudy Malenieckiej puchar fundował Gerard Pachuc. Nagrody zakupili również Robert Kania, Sebastian i Ewa Niklewicz, Michał Marcinkowski, Sklep Olimpijczyk. Większość uczestników tegorocznej imprezy deklarowało ściganie się w przyszłym roku, co znaczy, że w Rudzie Malenieckiej tworzy się tradycja wyścigów kolarskich odbywanych w dziewiczej przyrodzie. Zabawa rowerowa trwała od godz. 11, kiedy nastąpił start zawodników do godz. 14. Zawodnikom i organizatorom należą się wielkie brawa, za popularyzowanie kolarstwa, fajne traktowanie sportowych zmagań. Ściganie zorganizowali miejscowi społecznicy, w tym wójt Leszek Kuca i radny Gerard Pachuc.

Wyniki
Kategoria do 10 lat, dziewczęta: 1. Zosia Pachuc, 2. Izabela Pękała, 3. Alicja Konopka; chłopcy: 1. Piotr Baliński, 2. Paweł Pachuc.
Kategoria 10-15 lat – dziewczęta: 1. Dorota Kaczor, 2. Marysia Pachuc; chłopcy: 1. Piotr Pachuc, 2. Mateusz Parasał , 3. Błażej Luzeńczyk.
Kategoria Open – kobiety: 1. Klaudia Cichacka, 2 . Justyna Reguła, 3. Edyta Sypytkowska; mężczyźni: 1. Marek Sorbian, 2. Sebastian Niklewicz, 3. Gerard Pachuc.

 

Dodaj komentarz