Wymiana instrumentarium jest konieczna

Oświata

TYGODNIK: Czym było dla pani objęcie stanowiska dyrektora Szkoły Muzycznej I stopnia w Końskich?

Małgorzata Kacperska: Przede wszystkim było to dla mnie wyzwanie. Tym bardziej, że nie startowałam w konkursie na dyrektora. Po tym, jak nie było kandydatów, z propozycją objęcia stanowiska zwrócili się do mnie przedstawiciele Centrum Edukacji Artystycznej. Było to dla mnie zaskoczeniem, tym bardziej, że grono pedagogiczne czyli moje koleżanki i koledzy namawiali mnie do przyjęcia tej propozycji. Ostatecznie zdecydowałam się podjąć wyzwanie i na Zamku Królewskim z rąk pani minister odebrałam nominację.

Jak minął miesiąc urzędowania w dyrektorskim fotelu?

Pracowicie. Przeprowadziliśmy już pierwsze bardzo potrzebne prace. Wyremontowana została szatnia. Nauczyciele zyskali nowe biurka, w których mogą bezpiecznie chować dzienniki. Ważną zmianą jest też udostępnienie sieci internetowej w pokoju nauczycielskim. Do tej pory sieć dostępna była tylko w sekretariacie. W dzisiejszych czas dostęp do internetu to już standard, więc wprowadzenie takich zmian to duże udogodnienie. Ruszyła nowa odsłona naszej strony internetowej oraz szkolny profil na Facebooku.

Wspominała pani o swojej pracy jako o wyzwaniu. Na pewno będzie nim przeniesienie szkoły do budynku po wygaszanym właśnie Gimnazjum nr 2 w Końskich. Na jakim etapie są przygotowania?

Jesteśmy w tym dobrym położeniu, że mamy, gdzie czekać, choć przez lata okazało się, że nasz budynek nie tylko się wysłużył, ale stał się po prostu za mały jak na nasze potrzeby. Obecnie mamy 113 uczniów. Zmieniły się zarówno wymagania jak i oczekiwania. Potrzebujemy większych pracowni, ale również sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Szkoła podlega pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z czym budynek, który zajmujemy należy do Skarbu Państwa. Przeniesienie będzie się wiązało z kwestiami będącymi we właściwościach ministerialnych. Plany są takie, że zajmiemy pół budynku Gimnazjum nr 2, a drugie pół Dom Kultury. Konieczne są remonty, ale też np. zamontowanie podwójnych liczników, bo to przecież dwie osobne instytucje. Marzy nam się sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia, na którą planujemy przekształcić salę gimnastyczną.

Kiedy może nastąpić przeprowadzka?

To wszystko zależy od burmistrza Końskich. Są szanse na to, żeby pierwsze prace mogły ruszyć w przyszłoroczne wakacje.

Co oprócz przeprowadzki będzie priorytetem nowej pani dyrektor?

Na pewno zakup nowych instrumentów. Wymiana instrumentarium jest już po prostu konieczna. Przez lata użytkowania pozostawiają one wiele do życzenia. Będziemy kupować m.in. pianina, skrzypce. W nowej sali koncertowej planujemy postawić duży, koncertowy fortepian. Chciałabym też uruchomić klasę perkusji, ale to już w nowym budynku.

Planuje pani ożywić promocję placówki?

Na pewno. Myślę, że do tej pory było niewiele okazji, by mieszkańcy powiatu mogli posłuchać naszych utalentowanych uczniów. Będzie więcej koncertów i wydarzeń. Na przełomie grudnia i stycznia zaprosimy na tradycyjny koncert kolęd do kościoła Chrystusa Odkupiciela, a później ruszymy również w inne miejsca.

Dodaj komentarz