Drogowa cywilizacja w ceramicznym centrum

flash Końskie

W poniedziałkowe przedpołudnie uroczyście oddano do użytku ulice Mechaniczną, Ceramiczną i Odlewniczą w Końskich. Zmieniły one się nie do poznania po trwającym od marca gruntownym remoncie. Ulice znajdują się na terenie dawnego Zamtalu, gdzie obecnie funkcjonują firmy ceramiczne zatrudniające ok. 1200 osób. – Jak nas widzą, tak nas piszą. Kontrahenci zlokalizowanych tu firm, którzy tu przyjeżdżali musieli uważać na każdym metrze drogi, żeby ominąć dziurę, wybój. Na pewno nie byli dobrej opinii o stanie dróg – opowiadał burmistrz Krzysztof Obratański, podczas spotkania na skrzyżowaniu wyremontowanych dróg.

 Kompletny remont

Łącznie przebudowano niemal 1420 metrów bieżących. Konstrukcję dróg wzmocniono i dostosowano do wymaganego obciążenia ruchem. Wybudowano również zatoki postojowe przeznaczone dla samochodów ciężarowych, co zostało wymuszone przez charakter, jaki pełnią ulice znajdujące się w samym centrum ceramicznego zagłębia. To jednak nie wszystko. Wybudowano również jednostronne chodniki, tak by piesi mogli bez problemu dotrzeć do miejsca swojej pracy. W ramach remontu zaprojektowano oraz wymieniono oświetlenie drogowe, które od teraz jest energooszczędne i sterowane elektronicznie.

Wspólna inwestycja

Gościem otwarcia dróg była posłanka Anna Krupka, która zaznaczyła, że w związku remontem liczy na zwiększenie zainteresowanie koneckimi firmami, a przedsiębiorcom życzyła zatrudniania nowych pracowników.  Wstęgę wraz z posłanką przecinali burmistrz Krzysztof Obratański, starosta Bogdan Soboń, Mirosław Szymański, prezes Ceramiki Końskie, Grzegorz Wielechowski, kierownik z Aluvan Polska oraz Artur Piwowar, prezes firmy Dukt wykonującej inwestycje. Całość remontu kosztowała niemal 2 mln zł. Nieco ponad 923 tys. zł wyniosło dofinansowanie z rządowego programu drogowego. Do prac dołożyło się również Starostwo Powiatowe, które przekazało 105 tys. zł.

Dodaj komentarz