PiS jeszcze bez kandydata na burmistrza. Może Kubicki?

flash Końskie

Mimo dużego poparcia PiS w województwie świętokrzyskim, ale również w powiecie koneckim przedstawicielom partii nie udało się objąć żadnego z foteli włodarzy w poprzednich wyborach. Porażki ponieśli kandydaci popierani przez PiS w gminach Radoszyce i Gowarczów. Nic więc dziwnego, że w partii trwają już przygotowania do wyborów samorządowych, które mają odbyć się w listopadzie przyszłego roku. O tym, że kampania wyborcza już ruszyła widać choćby ostatnio w powiecie koneckim po ilości przecinanych wstęg czy szumnie podpisywanych umów. Przypomnimy, że w ostatnich wyborach samorządowych w 2014 roku konecki PiS na swojego kandydata wybrał Andrzeja Marka Lenarta, szefa koneckich struktur, który jednak zrezygnował z ubiegania się o stanowisko, oficjalnie ogłaszając decyzję podczas spotkania z udziałem Krzysztofa Obratańskiego, którego PiS postanowił poprzeć. Tym razem ma być inaczej.

Postawią na młodego?

Na wyborczej giełdzie pojawił się Kamil Kubicki. Mimo że szeroko jeszcze nie jest znany, na swoim koncie ma współpracę z Piotrem Słoką, podczas jego kampanii do Sejmu RP. Kubicki ma 36 lat, pracuje jako specjalista ds. administacjno-gospodarczych Nadleśnictwa Barycz, wcześniej związany był z kilkoma prywatnymi firmami. W jego politycznym CV znajdziemy epizody związane z lewicą i PJN. – Kamil to dobry kandydat. Jest młody, ma nowe pomysły, a tego w koneckim PiSie brakuje. Jeśli tylko uzyska wsparcie od swoich partyjnych kolegów mogą zajść daleko – mówi jeden z działaczy. Prawdopodobne jest to, że w kampanii wyborczej Kubicki mógłby liczyć na wsparcie posłanki Anny Krupki i wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, z którymi współpracuje, a nawet reprezentuje podczas wydarzeń w powiecie koneckim.

Rozmawiamy

Nie brakuje jednak głosów, że kandydatura Kamila Kubickiego nie da PiS-owi wyborczego sukcesu, którego wszyscy oczekują. Jeśli nawet sprzyjającym Kubickiemu udałoby się przekonać pozostałych członków PiS trudności może napotkać na poziomie poparcia Polski Razem i Solidarnej Polski. Wiadomo, że prawica ma iść do wyborów samorządowych w pełnym zjednoczeniu. Kamil Kubicki jak na razie nie komentuje tych rewelacji, ale im nie zaprzecza. – Jest za wcześnie, żeby jeszcze o tym mówić. Rozmawiamy – mówi krótko.

Pracują zespoły

Zachowawczo w tym temacie wypowiada się również posłanka Anna Krupka, odpowiadająca za koordynację wyborów samorządowych w województwie świętokrzyskim z ramienia PiS. – Przygotowania do wyborów samorządowych rozłożone są na kilka etapów. Po przyjęciu założeń kierunkowych kierownictwa naszej partii, przystąpiliśmy do tworzenia struktur odpowiedzialnych za wybory samorządowe – informuje posłanka. – Zostali wyłonieni przewodniczący wojewódzkich zespołów samorządowych, którzy powołali obwodowe zespoły samorządowe. Jako Przewodnicząca Świętokrzyskiego Zespołu Samorządowego mam bardzo wiele spotkań dotyczących wyborów. W następnej kolejności po spotkaniach i ucieraniu stanowisk będą formowane listy i ustaleni konkretni kandydaci. Wtedy przedstawimy ich podczas konferencji prasowej, ale na tym etapie trudno informować o konkretach – zaznacza Anna Krupka.

Absolutne dementi

Wątpliwości w temacie kandydatury Kamila Kubickiego nie ma za to Andrzej Marek Lenart, szef powiatowych struktur PiS, wicestarosta konecki. – Absolutnie to dementuję. Nie stać nas na taki blamaż, że kandydat PiS zbierze kilkaset głosów. Jeśli nie wyłonimy silnego kandydata, to zdecydujemy się na poparcie obecnego burmistrza – informuje Lenart. – Wiem, że pan Kubicki chciałby kandydować i rozmawia już o tym, ale na pewno nie otrzyma poparcia komitetu. Po prostu nie ma takiej możliwości – zaznacza. Decyzje o tym, kto będzie reprezentować PiS będą zapadać w najbliższych miesiącach. Pewne jest to, że partia rządząca nie wystawi swoich kandydatów na włodarzy we wszystkich koneckich gminach. Tam, gdzie nie będzie silnych kandydatów rozważane będą możliwości udzielenia poparcia innym startującym. Do tematu będziemy wracać.

Dodaj komentarz