Kocha przyrodę i psy. Dzielnicowy w najlepszej piątce

Paragraf

Komisja konkursowa spośród nadesłanych kart zgłoszeniowych od osób fizycznych, instytucji czy organizacji po wnikliwej analizie i przyjrzeniu się ich służbie wytypowali pięciu dzielnicowych, którzy wyróżniają się w swojej codziennej służbie. Są to:  st. sierż. Łukasz Bukała z KMP w Kielcach, st. sierż. Tomasz Krężołek z KMP w Kielcach, asp. szt. Stanisław Patrzykąt z KPP w Końskich,nasp. Anna Dulemba z KPP w Skarżysku-Kamiennej i mł. asp. Mariola Marszałek z KPP w Staszowie.

W dzielnicy czyli u siebie

Aspirant sztabowy Stanisław Patrzykąt w policji służy 18 lat. Oprócz pracy w wydziale prewencji Komendy Powiatowej Policji w Końskich jako dzielnicowy jest również przewodnikiem psa tropiącego, specjalizującego się w narkotykach. Natomiast rewir dzielnicowego Patrzykąta obejmuje 24 wsie, w zachodniej części gminy Końskie. Tak olbrzymiej dzielnicy chyba  nie mają nawet policjanci aglomeracji miejskich.  Teren rozwleczony, na którym mieszka ok.7500 ludzi o różnych charakterach. Są dobry, doskonali, życzliwi,  ale są i wrogo nastawieni nie tylko do sąsiadów, ale także do policjanta. Jednym słowem ilu obywateli, tyle charakterów. I jak do tej pory ze wszystkimi współpracuje, radzi sobie nad wyraz dobrze. To wśród nich znaleźli się właśnie ci, którzy wytypowali go do  plebiscytu „Przyjazny Dzielnicowy”, bo takim policjantem jest asp.sztab.Stanisłw Patrzykąt, dla innych pan Stasiu, policjant, czy coraz rzadziej –  pan władza.  Niemniej wszystkie określenia formułowane są życzliwie. Ludzie doskonale wiedzą, że pan Stasiek z psem odnajdywali zagubionych w lesie starszych ludzi.

Więcej niż policjant

Dzielnicowy Stanisław Patrzykąt w ocenie społeczności wykazuje się szczególnym zaangażowaniem i  profesjonalizmem zawodowym. Pomaga służbowo i pozasłużbowo potrzebującym. W swojej dzielnicy zna ludzi, ich problemy, kłopoty. Radości i smutki. Do niektórych ludzi zagląda bieda. Coraz częściej nie dają sobie z nią rady. I dzielnicowy Stanisław pomaga na różne sposoby. Wśród kolegów zbierał używane, ale nie zniszczone ubrania. Po wyczyszczeniu, wypraniu przekazywał je swoim „podopiecznym”, dzieciom z ubogich rodzin. Dziękują mu za takie działania, odpłacają się serdecznością i słowami – dziękujemy. – I to mi zupełnie wystarcza – mówi nam asp.sztab. Stanisław Patrzykąt. – Zapłata znakomita, która dodatkowo przysparza mi przyjaciół. A przecież o to chodzi, żeby w terenie było bezpieczniej. Przyjaciele pomogą w jego zaprowadzeniu i utrzymaniu. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo, a często jego poprawę, rozwiązując  problemy lokalnej społeczności.

Nasz nowy dom

W dzielnicy Stanisława Patrzykąta, w  Sworzycach Katarzyna Dowbor z ekipą programu „Nasz nowy dom” przebudowywała dom jednego z mieszkańców, który samotnie wychowywał synka i opiekował się starszymi, schorowanymi rodzicami. Widziałem, że robota pali im się w rękach. Ze starej rudery zrobili wspaniałe mieszkanko – mówi na dzielnicowy. – Prosiłem, podpowiadałem ekipie TV Polsat, żeby pomogli kobiecie samotnie wychowującej dzieci w Dziebaltowie. Zawoziłem do samotniej matki kierownika produkcji programu. A potem przyjechał red. Katarzyna Dowbor. Zaakceptowali moją podpowiedź. I ten dom również odbudowali. Wtedy czułem się jakby to mnie ktoś dom wybudował – opowiada.

We własnym domu

Stanisław Patrzykąt mieszka w Gowarczowie. Jest radnym Rady Gminy. Ma żonę, córkę  gimnazjalistkę i  dorosłego syna.  A oprócz tego, dwa psy wielce mu oddane, bez których policjant asp.sztab.Stanisław Patrzykąt nie mógłby realizować swoich zamiłowań do przyrody, zwierząt.  Trzeci pies mieszka w KPP Końskie. Służbowy, ale taki sam jak te które mieszkają w Gowarczowie. Koło domu jest sadzawka z rybami. Dalej rozpościera się przepiękny świat, dla którego warto żyć, ludziom potrzebującym służyć!

1 Komentarz dla “Kocha przyrodę i psy. Dzielnicowy w najlepszej piątce

Dodaj komentarz