Postanowiliśmy ratować zabytkowe nagrobki

Końskie

TYGODNIK: Skąd pomysł na organizację zbiórki, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków akurat na cmentarzu w Końskich?

Wojciech Pasek: Pomysł na renowację zabytkowych nagrobków powracał już od wielu lat w rozmowach krajoznawców. Są to jednak na tyle kosztowne prace, że ich koszt zdecydowanie przewyższał możliwości PTTK. Postanowiliśmy wzorem innych miast zwrócić się o pomoc do mieszkańców i gości odwiedzających nasz cmentarz w dniu Wszystkich Świętych. Po raz pierwszy w powiecie koneckim zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na renowację zabytkowych grobów. Wraz z członkami naszej Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK kwestowaliśmy dokładnie rok temu 1 listopada przed bramami koneckiego cmentarza. Nasza akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem osób odwiedzających cmentarz, które po prostu postanowiły wrzucić do puszek datki. Kwestowało 21 członków komisji opieki PTTK, a przez cały dzień uzbieraliśmy 5936 złotych i 85 groszy

Na co zostały przeznaczone pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki?

Spożytkowaliśmy je na odnowienie dwóch grobów braci Jana i Władysława Radwanów, powstańców styczniowych oraz grobu rodziny Sykulskich, w którym spoczywa Tekla Sykulska, matka bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. Kompozycja nagrobka  i rzeźba Chrystusa wyszła z pracowni rzeźbiarskiej mistrza, artysty rzeźbiarza Mikołaja Szlifierza z Rogowa, który pracownię miał w Skarżysku Kamiennej. Nagrobek postawiono w 1930 roku.

W jakich dniach będziemy mogli spotkać na cmentarzu w Końskich kwestujących?

W tym roku członkowie Komisji Opieki nad Zabytkami działającej przy naszym oddziale kwestować będą w godzinach od 7 do 17 zarówno w Dzień Wszystkich Świętych, jak i w Dzień Zaduszny. Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację trzech nagrobków: Natalii Królikowskiej, 6-letniej dziewczynki zmarłej w 1892 roku (sektor B, rząd 1, grób nr 12), hr. Jana Wielhorskiego, zmarłego w 1864 roku w Fidorze (sektor K, rząd 2, grób nr 16) oraz Walerii Studzienskiej Jehryng, pierwszej w Końskich siostry niepokalanki, zmarłej w 1895 roku (sektor K, rząd 2, grób nr 16). Przypominam, że naszej kweście liczy się każdy grosz. To bardzo ważne, żebyśmy pamiętali o tym, że dzięki akcji możemy ne tylko przeprowadzić renowację, ale również uratować przed zniszczeniem groby, które tworzą historię naszego cmentarza.

Ile osób będzie kwestować?

Na nasze zaproszenie odpowiedziało już 30 członków komisji oraz naszych przyjaciół. Bardzo już dziś im dziękuję za to, że chcą poświęcić swój czas w te szczególne dni dla tej idei. Wszystkich odwiedzających konecki cmentarz zachęcam do wsparcia zbiórki.

Dodaj komentarz