Uczniów, rodziców i kadrę mamy super!

Oświata

TYGODNIK: Przed nami wielki jubileusz. Jakie niespodzianki czekają na uczestników spotkania?

Marianna Michalska: Przygotowania trwają już od kilku miesięcy. Rozpoczęliśmy je jeszcze przed wakacjami. W czerwcu rozpoczęliśmy już próby do programu artystycznego, który postanowiliśmy zbudować wokół Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły. Nasi goście obejrzą m.in. scenę z „Quo vadis” przygotowaną z uczniami przez polonistkę Elżbietę Śliwińską. Nie zabraknie oczywiście powrotu do przeszłości. Pokażemy archiwalne zdjęcia zarówno na tradycyjnej wystawie, jak i w prezentacji multimedialnej. Będzie po prostu ciekawie!

Przeszukując archiwa na pewno coś musiało zwrócić pani szczególną uwagę.

Tak! Mamy się czym pochwalić. Szkoła zaczęła działać w Czermnie w 1917 roku. Inicjatorem jej uruchomienia był ksiądz Tytko. Co ciekawe było tylko dwóch nauczycieli i ponad 200 uczniów regularnie biorących udział w lekcjach. Dziś kiedy o tym mówimy, wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, bo w dzisiejszych czasach klasa mająca 20 osób postrzegana jest jako liczna. To jedna z kilku ciekawostek. Na pewno jest nią to, że w latach 50-tych uczniowie hodowali jedwabniki. Po raz pierwszy spotkałam się z takim pomysłem.

Rzeczywiście bardzo nietypowa ciekawostka. Jubileusz szkoły to przede wszystkim absolwenci. Kogo możemy się spodziewać wśród gości?

Trudno jeszcze o tym mówić. Mamy wielu absolwentów, którzy osiągnęli sukces w dorosłym życiu. Są wśród nich inżynierowie, przedsiębiorcy, księża np. ks. prof. Kazimierz Stawiński. Na liście gości znalazł się też najstarszy mieszkaniec Czermna. Pan Stanisław Wilkowski skończył 98 lat i również naszym absolwentem. Swój udział potwierdzili samorządowcy m.in. marszałek Adam Jarubas czy burmistrz Krzysztof Obratański, który w latach 1982-85 był u nas nauczycielem historii.

 Jak przedstawia się program uroczystości?

Zaczynamy w piątek 17 listopada o godz. 9 mszą świętą w kościele Nawiedzenia NMP w Czermnie. Po modlitwie o godz. 10.30 zaprosimy już do szkoły na oficjalne obchody.

Jubileusz jubileuszem, wróćmy do szarej rzeczywistości. Jakie inwestycje będą realizowane w szkole stulatce?

Jesteśmy właśnie przed wymianą pieca na ekologiczny, to duży projekt na który czekamy. Przygotowujemy się również do wymiany parkietu na sali gimnastycznej czy pozostałych okien. W ostatnich latach prowadzonych było wiele prac m.in. odnowienie elewacji, wymiana okien, generalny remont łazienek czy takie podstawowe jak malowanie czy zmiana dekoracji. W ostatnim czasie remont przeszedł zewnętrzny komin, który wpisał się na stałe w krajobraz Czermna.

 A jak układa się współpraca z uczniami, rodzicami i nauczycielami?

Kiedy zaczynałam pracę w szkole ponad 30 lat, mieliśmy ponad 300 uczniów, teraz mamy 123. Została 1/3, młodzi ludzie wyjeżdżają do miasta, a społeczeństwo się starzeje. Nie zmienia się jednak to, że uczniowie i rodzice dobrze czują się w szkole i dbają o nią. Mamy dobrych nauczycieli, osiągamy dobre wyniki na egzaminach szóstoklasistów. Podczas niedawnej wizytacji kuratoryjnej obejmującej wiele obszarów uzyskaliśmy wysoką ocenę naszej pracy. Tak. Mogę to powiedzieć. Uczniów, rodziców i kadrę mamy super!

Dodaj komentarz