Muzeum w Sielpi w rękach burmistrza. Jak się zmieni?

Kultura

Od połowy października to Gmina Końskie, a nie Muzeum Przyrody i Techniki NOT w Warszawie zawiaduje Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi. Gmina zdecydowała się na bezpłatne przejęcie zabytkowych zabudowań, mimo że wymagają one ogromnych środków, ale  pomysłów na wyjście z marazmu, w jakim od lat tkwiło sielpiańskie muzeum, nie brakuje. Tuż po ogłoszeniu decyzji o przejęciu pojawiły się głosy mówiące o tym, że samorządu na taki wydatek po prostu nie stać.

 Przed zamienieniem się w gruz

Jak podkreśla burmistrz Krzysztof Obratański NOT przekazała muzeum w ramach darowizny. – Muzeum jest w złym stanie i mogliśmy czekać, aż zamieni się w gruz, albo zacząć działać. Wybór był prosty. Mamy już koncepcję przebudowy i utworzenia nowoczesnego muzeum oraz pozwolenie na budowę. Nie mamy jednak środków na taką inwestycję i będziemy się starać o ich pozyskanie – wyjaśnia burmistrz. Wiadomo już, że konieczne będzie utworzenie nowej gminnej jednostki, która zajmować będzie się tylko i wyłącznie sielpiańskim muzeum, a w przyszłości być może również zabytkową kuźnią w Starej Kuźnicy, bo trwają rozmowy dotyczące przekazania też tego zabytku.

Początek roku

Okazuje się jednak, że większość pieniędzy na tego typu działania została już rozdysponowana. – Jeśli mówimy o środkach unijnych przyznawanych przez województwo, to na taki cel są one zawsze ograniczone. Zamierzamy starać się o pieniądze z Ministerstwa Rozwoju i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. Nabór powinien ruszyć na początku roku, wtedy też powołamy nową instytucję – wyjaśnia burmistrz Obratański. Jak na razie konieczne są prace przy zabezpieczeniu dachu przed zimą, a w następnej kolejności zabezpieczenie kanału ulgi, który jeszcze niedawno był atrakcją turystyczną polegającą na spływach łódką.

 Ciekawa koncepcja

Na zlecenie Gminy Końskie opoczyńskie Biuro Projektowe Jumat przygotowało koncepcję zagospodarowania i przebudowy terenu muzeum, składającego się z dwóch suszarni, hali walcowni i pudlingarni oraz kanału ulgi i budynków gospodarczych. Sercem muzeum ma być plac pomiędzy budynkami. Ma służyć rekreacji, odpoczynkowi, a jego zakończenie stanowić ma punkt widokowy na rzekę Czarną Konecką płynącą wzdłuż lasu. W pobliżu istniejącej wiaty stanąć ma scena wykorzystywana do organizowania imprez plenerowych, a sama wiata po przebudowie zmienić ma się w letnią kawiarenkę. Na placu stanąć mają ławki, siedziska, a nawet leżaki. W podziale na kilka stref ma znaleźć się miejsce na wodny plac zabaw dla dzieci, z wykorzystaniem pracy wodnych konstrukcji, w nawiązaniu do koła wodnego znajdującego się w muzeum. Nie zabraknie również ścieżek edukacyjnych przedstawiających zasady działania praw fizyki.

Edukacja i nietoperze

W budynku suszarni leżącej w sąsiedztwie wiaty powstać ma centrum dydaktyczno-edukacyjne, w drugim budynku suszarni prace będą uzależnione od wielu decyzji, ponieważ swoje siedliska mają nietoperze.  Duże znaczenie będzie miał również podziemny kanał, jak dotąd prawie niewykorzystywany. Zostanie przebudowane wejście do niego, ale również umożliwiona obserwacja kanału za pomocą peryskopów. Po przebudowie możliwe będzie kontynuowanie podziemnych wycieczek i spływ kanałem.

Koło w centrum

Powstała również koncepcja zwiedzania hali, w której mieści się największe koło wodne w Europie. Zakłada ona m.in. obserwację koła z różnych miejsc, a nawet możliwość zejścia do kanału. W strefie pieca założono stworzenie mini interaktywnej huty żelaza, w której turyści będą mogli przekonać się jak przed laty działał zakład. Swoje miejsce znajdą tu również znane już eksponaty czyli maszyny i urządzenia żeliwne. Zmienić ma się jednak ich sposób eksponowania i historia opowiadania o ich zastosowaniu.

Dodaj komentarz