Patriotyczny duch nie ginie. Młodzież na piątkę!

Kultura

Miejskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w piątkowe popołudnie premierą nowego spektaklu przygotowanego przez polonistki: Małgorzatę Krakowiak, Edytę Skawińską, Ewę Salagierską oraz historyczkę Grażynę Skrobisz. W widowisku można było odczuć klimat najlepszych przedstawień prezentowanych w sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2. Zadbali o to zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Jak co roku widzowie zostali przeniesieni do teatru choćby za pomocą scenografii, którą przygotowały panie: Lidia Jeżewska, Grażyna Olejnik.

 Brawa dla aktorów

W rolach głównych zobaczyliśmy Igora Pargiełę, który jako dziadek opowiadał wnuczce Patrycji Szmit o drogach, jakie Polska musiała przejść, by dojść do wolności. W rolach recytatorów pojawili się:  Patrycja Nowak, Jakub Postuła, Marta Cholewa, Gabriela Ciszek, Kacper Słowik. Ważnym momentem było pojawienie się na scenie kobiet w czerni, które odgrywały: Antonella Chianese, Julia Doniecka, Zofia Szmit, Martyna Malicka. Spowite w żałobne suknie zapaliły znicze pamięci na mogiłach, przy których wartę pełnili harcerze: Kamil Cholewa i Jakub Ludwikowski.

Śpiew na 40 głosów

Trudne zadanie stanęło przed Waldemarem Kacperskim, nauczycielem muzyki SP nr 2, który ze szkolnym chórem zadbał o część muzyczną. I choć zarówno chór jak i solistki stanęły na wysokości zadania, i zaprezentowały się bardzo dobrze, wyczuwalny był brak muzycznej obecności gimnazjalnego chóru Bel Canto i oprawy, jaką przez lata sprawowała nauczycielka muzyki Katarzyna Lisowska. Zmiany spowodowała reforma oświatowa, która na tym etapie wyeliminowała z oddziałów gimnazjalnych muzykę.

Brawa na stojąco

Wykonawcy zostali nagrodzeni przez publiczność owacjami na stojąco. Ze względu na miejski charakter obchodów wśród gości znaleźli się m.in. burmistrzowie Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński, Matek Kozerawski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jolanta Rydzewska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Co ciekawe w prace nad spektaklem zaangażowani byli również pracownicy Domu Kultury, który już rozpoczął przeprowadzkę do budynku Gimnazjum nr 2.

Dodaj komentarz