Mieszkanie Plus budzi wielkie nadzieje

Reklama

Deficyt mieszkaniowy w Polsce jest ogromny i przyczynia się do narastającego wciąż kryzysu demograficznego. Najnowszą propozycją rządu w rozwiązaniu tego problemu jest program Mieszkanie Plus, który ma powoli zastąpić, inny wygasający już, program Mieszkanie dla Młodych. Co warto o nim wiedzieć i czym różni się od swojego poprzednika? Może będzie on idealnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie? Zapraszamy do lektury.

Ostatnia szansa na Mieszkanie dla Młodych

Zostały już tylko dwa miesiące do ostatniego naboru wniosków na MdM. Dnia 2 stycznia 2018 roku zostanie uruchomiona ostatnia pula dopłat w ramach tego programu. Będzie ona wynosić 380 mln złotych. Znane są już także limity cenowe, które będą obowiązywać dla wszystkich województw (oprócz pomorskiego) do 30 marca 2018.

Mieszkanie dla Młodych – jakie warunki trzeba spełnić?

Program ten został wprowadzony z myślą o tych wszystkich, którzy chcieliby kupić pierwsze w życiu mieszkanie lub dom. Pieniądze, które dzięki niemu możemy uzyskać mogą zastąpić lub uzupełnić wkład własny. Oczywiście, aby wziąć w nim udział należy spełnić kilka określonych warunków. Jednak nie są one zbyt wygórowane i umożliwiają skorzystać z niego szerszemu gronu zainteresowanych.

Podstawowym kryterium jakie należy spełnić jest wiek do 35 lat. Jeżeli o MdM stara się małżeństwo, pod uwagę jest brana długość życia młodszego współmałżonka. Warunek ten nie dotyczy natomiast rodzin lub osób samotnie wychowujących trójkę lub więcej dzieci. Nie ma także znaczenia czy osoba zainteresowana wzięciem udziału w programie jest osobą samotną, czy też pozostaje w związku małżeńskim lub też nieformalnym.

O dopłatę na Mieszkanie dla Młodych możemy starać się zarówno na nieruchomości z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Ważne jest to, aby kredyt hipoteczny stanowił co najmniej 50% ceny upatrzonego przez nas mieszkania lub domu. Również okres, na jaki go zaciągamy nie może być krótszy niż 15 lat. Nie możemy być także właścicielami lub współwłaścicielami jakiejkolwiek innej nieruchomości. Gdy natomiast wynajmujemy lub mamy mieszkanie spółdzielcze musimy zrzec się go w terminie sześciu miesięcy od podpisania umowy.

Wysokość dopłaty do Mieszkania dla Młodych uzależniona jest przede wszystkim od ilości dzieci. Sięga ona od 10% dla osób bezdzietnych do 30% dla tych, którzy mają trójkę lub więcej potomstwa. Jeżeli jesteś zainteresowany programem i chcesz sprawdzić jakiej wysokości dopłatę otrzymasz, skorzystaj ze specjalnego kalkulatora, który ci to ułatwi kalkulator MdM na mdmprogram.com. Warto także zapoznać się z rankingiem kredytów MdM na hipoteki.net.

Co nowego do zaoferowania ma Mieszkanie Plus?

Wszyscy zainteresowani, którzy nie zdążyli załapać się na sierpniową pulę MdM, rozpoczęli gorączkowe przygotowania do ostatniej szansy skorzystania z programu, na początku przyszłego roku. Jednak nie oznacza to, że Państwo całkowicie zrezygnowało z polityki mieszkaniowej. Rząd Beaty Szydło bowiem 27 września 2016 roku, przyjął wraz z uchwałą dotyczącą Narodowego Programu Mieszkaniowego nowy program Mieszkanie Plus. Każdy z nas na pewno zadaje sobie pytanie czym różni się on od swojego poprzednika, do kogo jest skierowany i jakie kryteria trzeba spełnić aby się o niego ubiegać? Spróbujemy przybliżyć informacje na jego temat.

Do kogo skierowany jest program Mieszkanie Plus?

Główną grupą odbiorców tego programu mają być osoby, które chciałyby posiadać własne mieszkanie. Niestety nie stać ich na kredyt hipoteczny i jednocześnie zbyt duże zarobki uniemożliwiają im ubieganie się o mieszkanie komunalne. Również koszty wynajmu mieszkania na wolnym rynku wybiegają poza ich finansowe możliwości. Znajdują się oni pomiędzy przysłowiowym młotem i kowadłem. Według analiz w takiej sytuacji znajduje się około 40% Polaków. To właśnie naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom powstało Mieszkanie Plus.

Najważniejszym warunkiem, które należy spełnić to zobowiązanie się do terminowego uiszczania opłat za mieszkanie i czynsz. Tym co różni go od Mieszkania dla Młodych jest brak górnej granicy wieku, poszerza to szereg potencjalnych beneficjentów.

Kiedy stosowane będą kryteria pierwszeństwa?

Kryteria pierwszeństwa zostaną zastosowana dopiero wtedy gdy w danej lokalizacji liczba osób zainteresowanych najmem będzie wyższa od wybudowanych mieszkań. Do tego momentu o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus będą mogły ubiegać się zarówno osoby samotne, bez dzieci jak i te pozostające w związku małżeńskim czy nieformalnym. Jednak trzeba pamiętać o tym, że dla każdej miejscowości kryteria mogą się od siebie różnić.

W chwili gdy mieszkań będzie mniej niż chętnych, zgodnie z ustawą, pierwszeństwo dotyczy m. i. osób posiadających przynajmniej jedno dziecko, wychowujących dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością, osób powyżej 65 roku życia. A także wszystkich poszkodowanych w wyniku działania żywiołu lub wywłaszczonych z nieruchomości z powodu np. budowy drogi. Bardziej preferowani mogą być także mieszkańcy odprowadzający podatek w danej gminie.

Jakie rodzaje najmu w Mieszkaniu Plus?

W ramach Mieszkania Plus możemy wyróżnić dwa rodzaje najmu. Pierwszy opiera się wyłącznie na tanim wynajmie, będziemy to mogli robić przez 15 lat od zawarcia pierwszej umowy. Później, gdy do końca jej trwania zostanie mniej niż sześć miesięcy, najemca będzie miał prawo do pierwokupu. Cena za metr kwadratowy ma wynosić od 10 do 20 zł, w zależności od lokalizacji.

Drugi rodzaj to najem z opcją. Co on oznacza? Daje nam możliwość dojścia do własności po 20 – 30 latach Beneficjent, który będzie nim zainteresowany zobowiązuje się do płacenia o 20% wyższego czynszu.

Gdzie szukać informacji na temat Mieszkania Plus w swojej miejscowości?

Wiele osób nie wie gdzie można znaleźć informację o tym czy ich miasto również uczestniczy w programie Mieszkanie Plus. Informację o naborze najemców operator mieszkaniowy umieści, najpóźniej w terminie 14 dni od dnia uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę.

Ogłoszenie takie zostanie opublikowane w siedzibie operatora (na terenie budowy), w lokalnej prasie, w biuletynie informacji publicznej Krajowego Zasobu Nieruchomości lub na stronie internetowej gminy. Będzie ono zawierać niezbędne informacje na temat terminu naboru wniosków oraz wymaganych oświadczeń i kopii dokumentów, potwierdzających prawo do pierwszeństwa.

Zalety Mieszkania Plus

Bardzo dobrze, że Państwo dostrzega ogromny problem związany z brakiem mieszkań. Wszystkie działania prowadzące do polepszenia tejże sytuacji zasługują na pochwałę. Zdecydowanym plusem jest to, że pomoc skierowana jest do o wiele szerszego grona potencjalnych odbiorców niż to miało miejsce w przypadku Mieszkania dla Młodych. Mamy tu możliwość najmu lokalu w bardzo konkurencyjnych cenach. Dotyczy to szczególnie tak dużych miast jak np. Warszawa, gdzie za wynajem zapłacimy nawet dwa razy mniej niż na wolnym rynku. Również opcja wykupienia takiej nieruchomości pozwala nam stać się w przyszłości jej pełnoprawnymi właścicielami.

Wady mieszkania Plus

Oczywiście nie ma programów idealnych i każdy ma jakieś większe czy mniejsze wady. W przypadku Mieszkania Plus na pewno zaliczymy do nich faworyzowanie rodzin wielodzietnych. Przez co wielu młodych ludzi, na starcie swojego dorosłego życia może czekać w kolejce miesiące lub nawet lata. Nie mamy tak jak było to w programie MdM możliwości wyboru mieszkania i lokalizacji, która by nam odpowiadała. Z góry narzucane jest miejsce budowy takich osiedli. Wielu sceptyków wskazuje również, że niska cena mieszkań będzie szła w parze z równie niskim standardem, a także brakiem infrastruktury około mieszkaniowej.

Dzięki Mieszkaniu Plus spełni się marzenie wielu rodzin o posiadaniu własnego mieszkania. Więcej informacji na temat tego programu znajdziemy na stronie Program M+ Mieszkanie Plus https://mieszkanieplus.org.pl/.