Będąc uczniem postanowiłem, że postaram się o nową tablicę

Końskie Słupia

konecki24.pl: Czuje się pan lokalnym historykiem?

Stanisław Matuszczyk: Nie, nie jestem historykiem, choć można tak powiedzieć, bo od dawna interesuję się historią. Szczególnie bliska jest mi ta związana z naszą gminą. W Pilczycy mieszkam od urodzenia i od lat jestem zainteresowany, co się u nas dzieje. Wśród śladów przeszłości znajduje się właśnie kaplica św. Barbary. Pamiętam, że w latach szkolnych z naszym nauczycielem odbywaliśmy wiele wycieczek. Jedna z nich prowadziła do kaplicy, gdzie zauważyłem tablicę wmurowaną przez mieszkańców z okazji 100. rocznicy śmierci naczelnika Tadeusza Kościuszki. Już wtedy postanowiłem, że jeśli dożyję 200. rocznicy śmierci, będę się starać o nową tablicę.

Tak się też stało. Kogo zainteresował pan swoim pomysłem?

10 lat temu w 190. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki w Pilczycy odbywały się uroczystości związane z tą okolicznością. Organizowało je Starostwo Powiatowe z Końskich, tam też postanowiłem udać się z propozycją wmurowania nowej tablicy z okazji 200. rocznicy śmierci Kościuszki. Wcześniej rozmawiałem oczywiście z Robertem Wielgopolanem, wójtem gminy Słupia (Konecka) oraz księdzem proboszczem Mieczysławem Piaskiem, którzy wyrazili poparcie dla tej inicjatywy. Napisałem więc pismo, które trafiło do starosty. Podpisali się pod nim rolnicy z Pilczycy. Po czym zostałem zaproszony na pierwsze rozmowy dotyczące np. treści tablicy i samej uroczystości.

Dotarł pan do informacji, dlaczego akurat w Pilczycy czczono Kościuszkę?

Dokładnych wiadomości czy faktów historycznych mających związek z Kościuszką i Pilczycą nie ma. Wiemy, że powstanie kościuszkowskie zakończyło się w rejonie Radoszyc, ale o związkach z nami  nie ma nic w historycznych źródłach. Wiele wskazuje na to, że pierwsza tablica jest jedną z 40, które zostały wmurowane w całej Polsce z okazji 100. rocznicy śmierci. Jedni mogą powiedzieć, że 40 dużo, ale można się też zastanowić dlaczego właśnie u nas jest ta jedna z 40 na cały kraj.

Słyszałem, że z tablicą sprzed 100 lat wiąże się pewna legenda.

Tak, jest dość często powtarzana przez mieszkańców Pilczycy. Jak głosi legenda pojawiły się tu przedstawiciel cara, który chciał wmurować w ścianę kaplicy św. Barbary tablicę ku czci cara Aleksandra. Było do tego bardzo blisko, bo nawet przywiózł już ją ze sobą. Mieszkańcom ten pomysł się nie spodobał, postanowili więc go upić w karczmie. Kiedy swój plan zrealizowali,wzięli tablicę i wmurowali ją na tyłach kaplicy. Z przodu zaś wmurowali tablicę poświęconą Kościuszce.

Czuje pan satysfakcję związaną z doprowadzeniem do finału i organizacją dzisiejszej uroczystości?

Cieszę się, że udało się wszystko tak dobrze zorganizować oraz z tego, że to właśnie w Pilczycy odbyły się jedyne w naszym powiecie uroczystości związane z obchodami Roku Kościuszki.

Dodaj komentarz