Rozłam w powiatowym PiSie?

Końskie

Choć nikt tego głośno nie mówi, doszło do przewrotu w koneckim PiSie. Od tygodnia  powiatowymi strukturami kieruje Grzegorz Piec, radny powiatowy oraz zastępca dyrektora kieleckiego oddziału Kasy Społecznego Ubezpieczenia Rolniczego.  Głosowanie zdetronizowało z pozycji lidera Andrzeja Marka Lenarta, wicestarostę koneckiego, który był jednym ze współtwórców PiS w powiecie koneckim jako zaufany człowiek posła śp. Przemysława Gosiewskiego.

 Wynik: 6 do 2

Wybory do zarządów gminnych w Gowarczowie, Smykowie, Stąporkowie, Końskich i Zarządu Powiatu PiS odbyły się w środowy wieczór 15 listopada. Niespodzianką okazało się ostatnie głosowanie, bowiem kandydatem na przewodniczącego struktur powiatowych wskazanym przez posła Krzysztofa Lipca, przewodniczącego struktur wojewódzkich był Grzegorz Piec, przewodniczący terenowego komitetu PiS w Smykowie, a nie pewniak czyli obecny pełnomocnik PiS w powiecie Andrzej Marek Lenart, wicestarosta konecki. Głosowanie było jawne, a uprawnieni byli do niego członkowie Zarządu Powiatu. Za kandydaturą Pieca głosowali: Paweł Gręda, Adam Szlufarski, Robert Sidor, Jarosław Staciwa oraz sam Grzegorz Piec, przeciw oddano dwa głosy należące do Andrzeja Marka Lenarta i Danuty Leśniewicz.

Rozłamu nie ma

– Rekomendowałem na to stanowisko swojego najbliższego współpracownika w powiecie koneckim pana Grzegorza Pieca. Jest to bardzo dobry wybór, a w PiS potrzebna jest zarówno młoda, świeża krew jak i doświadczenie – przekonuje poseł Lipiec. Zapytany o to, czy głosowanie miało na celu odstawienie Lenarta na boczny tor zaprzecza. – Andrzej Lenart jest bardzo ważną postacią jako przewodniczący struktur miejskich w Końskich. Na jego głowie jest przygotowanie do wyborów samorządowych i wystawienie w nich dobrej reprezentacji – dodaje. Jak zapewnia nie ma mowy o kłopotach w powiatowych strukturach. – Nie ma żadnego rozłamu, szanujemy Andrzeja – zapewnia. W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Piec. – To nie rozłam, to zmiana pokoleniowa, do której wreszcie dojrzała większość członków PiS w naszym powiecie – mówi nowy przewodniczący.

 Nie stosował się

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy Andrzej Marek Lenart stracił stanowisko m.in. po konflikcie z posłem Krzysztofem Lipcem, ale również po poróżnieniu się  z innymi członkami koneckich struktur. Nie jest tajemnicą, że przewodniczący Lipiec nie popierał koalicji PSL – PiS w Radzie Powiatu. Jednym z pomysłodawców był właśnie Lenart, który nie reagował na jego sugestie o zerwaniu koalicji, tłumacząc to bardzo dobrą i długoletnią współpracą z PSL. Głośno mówi się też, że czarę goryczy przelało stanowisko do możliwej kandydatury na burmistrza Końskich. Lenart zdecydowanie, np. na łamach TYGODNIKA, sprzeciwiał się wystawieniu Kamila Kubickiego i potwierdzał, że jeśli PiS nie znajdzie mocnego kandydata rozważy poparcie na to stanowisko Krzysztofa Obratańskiego. Wiadomo już, że sprzeciwiała się temu część działaczy, którym marzy się przejęcie władzy w koneckim magistracie.

Przewodniczący zdecydował

Andrzej Marek Lenart nie ukrywa tego, że jest zawiedziony takim rozwojem sytuacji. – Nie ma tu czego za bardzo komentować. To decyzja przewodniczącego Lipca, samo głosowanie i przygotowanie do niego wzbudziło moje wątpliwości związane z kwestią formalną – mówi Lenart. Jak twierdzi nie zamierza występować z partii i nie przewiduje zmian w Radzie Powiatu. – Nie widzę zagrożenia koalicji, bo podpisywali ją radni, a nie partia. Danuta Leśniewicz i Jarosław Lastota w dalszym ciągu ją popierają – zaznacza.  Nowy szef Grzegorz Piec już ma plany na najbliższy bardzo pracowity rok. – Najważniejsze jest teraz utworzenie komitetów z każdej gminie naszego powiatu, zostały nam jeszcze cztery. Przygotowujemy się do wyborów samorządowych i mogę powiedzieć już dziś, że w każdej gminie wystawimy swojego kandydata na wójta lub burmistrza, nazwiska niektórych już pojawiały się w mediach – mówi przewodniczący Piec.

Fotel starosty?

Z naszych informacji wynika, że nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące stanowiska, o które Piec ma powalczyć  w wyborach samorządowych. Możliwa jest oczywiście kandydatura na  wójta gminy Smyków (walczył o to stanowisko kilka razy bez powodzenia) oraz kandydowanie do Rady Powiatu. Nowa ordynacja wyborcza ma jednak zakazać jednoczesnemu startowaniu na włodarza gminy i radnego powiatowego. W tym przypadku Piec mógłby startować na radnego powiatowego. Zakładając dobry wynik PiS miałby prostą drogę, by stanąć na czele Starostwa Powiatowego i objąć stanowisko starosty, powtarzając przy tym samym drogę swojego poprzednika Andrzeja Marka Lenarta.

Dodaj komentarz