Fryzury, kostiumy i makijaż jak z bajki

Rozmaitości

Od pięciu lat w ZSP 2 w Końskich odbywają się konkursy fryzjerskie, o Puchar Dyrektora ZSP nr 2, Jana Rybińskiego, w których udział biorą uczennice  różnych szkół zawodowych. W tym roku w szranki stanęły przyszłe fryzjerki, reprezentujące: ZSP nr 1 w Opocznie,  ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim, ZS im. H.Sienkiewicza w Suchedniowie, ŚCK „Uniwerek” w Kielcach, ZDZ w Starachowicach, Prywatną Branżową Szkołą I Stopnia „Awans” w Końskich i ZSP nr 2 w Końskich. Celem konkursu, który założyli organizatorzy z Barbarą Steleblak na czele jest  wyłonienie młodych, obiecujących fryzjerów; zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności zawodowych. Zadaniem konkursowym było wykonanie fryzury zgodnej z motywem przewodnim – „Postacie z bajek – fryzura, makijaż i strój”. Z zadaniem należało uporać się w 60 minut.

Bohaterki bajek

Niemal cała szkoła w dniu konkursu była wielkim salonem fryzjerskim. W pracowniach dziewczęta czesały, utrwalały fryzury modelkom według wcześniej przygotowanych scenariuszy, na podobieństwo głównych postaci z wybranych bajek.. Przed lustrami siadały modelki, które wcześniej przygotowały sobie postać. Uszyły sobie strój, który niejako  był dodatkiem fryzury. I do konkursu właśnie w tę postać się wcielały. Prezentowały się czarodziejki,  Kopciuszek, , Królowa Śniegu oraz wiele księżniczek w zaskakujących stylizacjach.Na jurorach wrażenie robił, makijaż, strój i główny element,  fryzura. A tych można było pozazdrościć tak pomysłodawczyniom jak i fryzjerkom tworzącym je na włosach modelek. Niektóre mistrzynie nożyczek i grzebienia mogłyby stawać do konkursu na najwyższym szczeblu. Szkoły, których uczennice stratowały w koneckich zmaganiach, uczą nie tylko zawodu fryzjerki, ale też wyobraźni w tworzeniu przepięknych fryzur.

 Koncertowały przedszkolaki

W sali gimnastycznej ZSP 2, odbywał się  swojego rodzaju przegląd twórczości uczniów.  Program prowadziły Anna Witczak i Kinga Kuterska. W oczekiwaniu na ocenę i ogłoszenie wyników konkursu, przed zgromadzoną publicznością wystąpiły dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 5 w Końskich. Ta wspaniała kolorowa gromada przedstawiła program przygotowany przez Renatę Sielską, Danutę Choińską i Grażynę Masłowską. Były tańce, piosenki i pokazy „grupy sprzątającej”, która w takt muzyki  wywijała mopami i miotłami. Dzieciaki zostały nagrodzone rzęsistymi brawami i słodkimi pierniczkami.

 

Jurorzy ocenili

W tegorocznym konkursie  pracę uczennic oceniało jury w składzie: Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu, Weronika Owczarek –salon Yassumi, Janusz Martynowski, prezes Cechu Przedsiębiorców i Rzemieślników w Końskich, Monika Jedynak, komendant 13-5  OHP Końskie, Andrzej Pejas, Zakład Foto „Sprint” oraz Beata Napierała, KSWP Końskie. Po dokładnym obejrzeniu i ocenieniu wszystkich startujących w konkursie zawodniczek, jurorzy uznali, że pierwsze  miejsce zdobyła Marta Biedrowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim, modelką, która prezentowała „Królową Śniegu” była Klaudia Wieczorek, a opiekunką  nauczycielka Justyna Piątek. Drugie miejsce za „Motylka” zdobyła  Aleksandra Cukrowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Modelką  była Justyna Cukrowska. Trzecie  miejsce za „Kapelusznika” zdobyła Donata Skóra z Zespołu Szkół im.H.Sienkiewicza  w Suchedniowie. Przy tej kreacji pracowała modelka Klaudia Obara.  Wyróżnienia otrzymały: Patrycja Dukat z ZSP nr 2 w Końskich, Anna Lasek reprezentująca Zakład Doskonalenia Zawodowego w Starachowicach, Aleksandra Czajka z ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim, Klaudia Kucal z ŚCK „Uniwerek” w Kielcach. Nagrodę główną konkursu, puchar dyrektora wręczał  Jan Rybiński, dyrektor ZSP 2 w Końskich. Kolejne nagrody jak sprzęt fryzjerski fundowany przez sponsora Piotra Kobusa,  dyplomy i wyróżnienia, wręczali członkowie jury. Słodycze ufundowali Grzegorz i Jerzy Stępień.

MARIAN KLUSEK