Stąd Sobieski pisał do Marysieńki

Okolice

Marian Adamczyk nauczyciel z Czermna zaprezentował swoją kolejną już książkę poświęconą historii regionu. „Bedlno i okolice. Dzieje miejscowości leżących w parafii Bedlno” odkrywa tajemnice miejscowości i prezentuje ciekawych mieszkańców, który tworzyli jej historię.

O tym, co działo się w Bedlnie od średniowiecza aż do 1947 roku można dowiedzieć się z nowej książki Mariana Adamczyka, nauczyciela historii i wychowania fizycznego w Publicznej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czermnie.  Wielbiciele historii regionalnej Konecczyzny doskonale znają już dwie poprzednie książki tego autora.

O Wydawnictwie Arslibirs

W 2012 roku ukazała się książka  „Czermno i okolice. Historia miejscowości”, a 2016 roku kolejna „Mieszkańcy ziemi czermińskiej i fałkowskiej od XVI do XX wieku”. Podobnie jak tę od Bedlnie opublikowało ją Wydawnictwo Arslibris działające w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego. Poprzednie publikacje cieszyły się dużym zainteresowaniem czytelników i pewnie tak będzie i z nową pozycją. Promocja książki odbyła się podczas seminarium dla bibliotekarzy z powiatu koneckiego.

O ochmistrzu królowej Jadwigi

– Nad książką pracowałem około roku i wymagało to przede wszystkim wielu starań. Szukając materiałów do książki o Czermnie natrafiłem na postać Piotra Rpiszki, który był właścicielem Bedlna, był ochmistrzem królowej Jadwigi. Dzięki niej awansował na kolejne funkcje był m.in. starostą opoczyńskim i buskim – opowiada Marian Adamczyk. – Z Bedlna pochodził również nieżyjący już Euzebiusz Barański, regionalista, który założył Muzeum Regionalne w Fałkowie – dodaje. Pracując nad książką korzystał głównie z akt parafialnych, ale również internetowej bazy familysearch.org.

O parafii

Z kart książki dowiemy się nie tylko szczegółowych informacji o Bedlnie, ale również innych miejscowościach należących do miejscowej parafii: Bedlenko, Dęba, Głupiów, Grabków, Grębenice, Koliszowy, Kopaniny, Maleniec, Malków, Przybyszowy, Radomek (Radonia), Soczówki, Strzemboszów, Sworzyce, Szymanów, Trzemoszna, Wierzchowisko. Obecnie część miejscowości znajduje się w gminach Końskie i Ruda Maleniecka, ale też w gminie Żarnów już w powiecie opoczyńskim.

Sobieski pisał do Marysieńki

Autor opowiada również o wyjątkowych postaciach i wydarzeniach związanych z Bedlnem. – Oprócz wspomnianego Piotra Rpiszki z Bedlna pochodził również Jacek Wolski, specjalista w tanim żywieniu, twórca tkactwa ludowego z I połowy XIX w. Co ciekawe niewiele osób wie, że zatrzymał się tu Jan III Sobieski, kiedy jeszcze nie był  królem Polski, ale kanclerzem koronnym. Stąd do żony Marii Kazimiery, napisał jeden ze swoich słynnych listów – mówi pan Marian. Książkę można zakupić lub wypożyczyć w koneckiej bibliotece.

 

Wojciech Purtak