Dwoje dzieci i 10 dorosłych w szpitalu. Zaatakował tlenek węgla!

flash Końskie

Tuż po godzinie 21.10, w minioną sobotę, pod blok przy ul. Armii Krajowej w Końskich zjeżdżały się samochody różnych służb: radiowóz policji, dwa ambulanse Zespołów Ratownictwa Medycznego, dwa wozy strażackie. Okazało się, że w jednej z łazienek zaczął ulatniać się tlenek węgla, który podtruł 3,5-letnią dziewczynkę będącą we kąpieli. Jej ojciec zawiadomił służby ratunkowe. Gdy strażacy JRG dowodzeni przez asp. sztab. Krzysztofa Kolektę, a pół godziny później przez mł. bryg. Adama Zielińskiego rozpoczęli akcję, podtruty tlenkiem dzieciak był w ambulansie pod opieką Zespołu Ratownictwa Medycznego z dr. Pawłem Lasotą.

Wysokie stężenie tlenku

Strażacy ratownicy mierzyli stężenie tlenku w mieszkaniu, w którym doszło do ulatniania się tlenku węgla. Detektory wskazały wysokie stężenie CO (ok. 150 ppm). Zarządzono natychmiastową ewakuację wszystkich czterech dorosłych osób i dziecka. W tym czasie mierzono stężenie tlenku w innych mieszkaniach, w tej klatce schodowej. Detektory wskazywały podobne stężenie tlenku węgla we wszystkich mieszkaniach znajdujących się bezpośrednio nad mieszkaniem, w którym wystąpiło zagrożenie. Po zarządzeniu ewakuacji,  mieszkanie na pierwszym piętrze opuścili: osoba dorosła i dziecko, na drugim 1 osoba dorosła, na trzecim 2 osoby dorosłe, na czwartym  2 osoby dorosłe.

Do szpitala

W pozostałych mieszkaniach tej klatki nie stwierdzono tlenku węgla. Decyzją lekarza ZRM wszystkie z ewakuowanych osób udały się do szpitala w Końskich, gdzie przeprowadzono badania. Sześcioro osób zabrały  karetki ZRM, natomiast inni pojechali swoimi autami. Pozostałe mieszkania w całym budynku wielorodzinnym zostały sprawdzone miernikami, które nie stwierdziły podwyższonych wartości gazów, a głównie tlenku węgla. Lokale gdzie wystąpiło zagrożenie  zostały przewietrzone. Po pewnym czasie, mieszkania znów zostały sprawdzone miernikami. Detektory już nie wskazały podwyższonych wartości tlenku. Strażacy, zakręcili dopływ gazu do piecyków łazienkowych podgrzewających wodę. Przybył pracownik PGNiG i zakręcił główny zawór dopływu gazu do mieszkań, gdzie ulatniał się tlenek węgla. Do czasu zakończenia działań, do godz. 23.15, osoby ewakuowane znajdowały się w szpitalu – relacjonował nam nocną walkę ratowników z tlenkiem węgla, kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP.

Podsumowanie

Na miejsce akcji przybyli: Tadeusz Dworak, prezes Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jego zastępca Jacek Martyka oraz pogotowie gazowe PGNiG ze Skarżyska Kamiennej. Strażacy zalecili prezesowi KSM sprawdzenie instalacji wentylacyjnej i gazowej budynku wielorodzinnego. Wszystkie mieszkania, z których dokonano ewakuacji osób zostały przekazane protokolarnie właścicielom z zaleceniami sprawdzenia wentylacji łazienek, mieszkań. W akcji ratowniczej udział brało 10 strażaków ratowników JRG, 5 ratowników medycznych, dwóch policjantów, pogotowie gazowe.

MARIAN KLUSEK