Zapraszamy do Orszaku Trzech Króli

Końskie

TYGODNIK: Rozpoczynamy okres Bożego Narodzenia, a z nim nierozerwalnie wiąże od kilku lat Orszak Trzech Króli, który zdobywa coraz większą popularność.

Izabela Kos: Orszak przejdzie ulicami ponad 600 miejscowości Polski i kilkudziesięciu na świecie. Coraz więcej miast przyłącza się do wspólnego świętowania. Kolejny raz odbędzie się Orszak w Rwandzie, Niemczech, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, ale też w Kongu, Kazachstanie i Austrii. Hasło tegorocznego orszaku to: „Bóg jest dla wszystkich – wszyscy do Stajenki” Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu.

Czego możemy spodziewać się w sobotę 6 stycznia na ulicach Końskich?

Tego dnia ulicami przejdzie po raz trzeci Orszak Trzech Króli. Wyruszmy z trzech miejsc: z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy (orszak afrykański-kolor niebieski), z Chrystusa Odkupiciela (orszak azjatycki – kolor zielony) i Orszak Europejski (kolor czerwony) ze św. Mikołaja.  Wymarsz zaplanowany jest ok. godz. 12 po zakończeniu mszy świętych. Tuż przed godz. 13 wszyscy spotkamy się przy kolegiacie św. Mikołaja. Po uroczystym powitaniu wszystkie orszaki ustawią się na ul. ks. Granata. Następnie wszyscy w barwnym korowodzie przejdziemy do Parku Miejskiego, gdzie odbędą się jasełka oraz tradycyjny pokłon Trzech Króli, wspólne kolędowanie, walka dobra ze złem. Wolontariusze przed wyruszeniem orszaków wyposażą je w śpiewniki i okolicznościowe korony, a z racji rozpoczynających się obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy również rozdawać biało-czerwone chorągiewki. Zachęcamy wszystkie dzieci i dorosłych do dołączenia się do nas. Można przygotować sobie odpowiednie stroje, np. aniołów, pasterzy, peleryny, przebrania kolędników. Zapraszamy wszystkie grupy parafialne do czynnego włączenia się w przygotowania parafialnych orszaków i nie tylko.

Co roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszą konkursy, czy tak będzie i tym razem?

Oczywiście. Dzieci, młodzież i całe rodziny zachęcamy do udziału w konkursach organizowanych przez Fundację Orszaku: Konkurs plastyczny zatytułowany jest „Zaprojektuj kartkę Świąteczną – Matka Boża, którą zobaczyli Trzej Królowie”, a fotograficzny „Orszak Obiektywnie”. Warto pamiętać, że w ubiegłorocznej edycji uczniowie ze szkoły w Stadnickiej Woli zostali laureatami w ogólnopolskim konkursie fotograficznym.

Kto w tej edycji włączył się w organizację koneckiego Orszaku?

Organizatorami są: Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sportu „PROGRES” i Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Końskie, Honorowym Patronacie Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, przy ogromnym wsparciu i zaangażowaniu proboszczów i księży wikariuszy z parafii MBNP w Końskich, Chrystusa Odkupiciela oraz św. Mikołaja.

Nowością tej edycji będzie niedzielna gala w Domu Kultury.

Orszak Trzech Króli w Polsce obchodzi 10-lecie istnienia, w Końskich organizowany jest po raz trzeci, dlatego też 7 stycznia w Deku w Końskich odbędzie się Gala OTK Końskie podsumowująca trzy edycje orszaku koneckiego. Zaplanowaliśmy wiele niespodzianek, mini musical i pyszny tort.

Rozmawiał Wojciech Purtak