Wybuchł gaz: cztery osoby ranne, dom w ruinie

flash Okolice

Dramat rozegrał się w miniony poniedziałek (18 grudnia) ok. godz. 21. W domu jednorodzinnym przy ulicy Piotrkowskiej w Modliszewicach, mieszka trzech chłopców w wieku 16, 13 i 12 lat z opiekunką, 68-letnią babcią. Domownicy korzystają z kuchenki zasilanej gazem propan butan. W feralnym dniu butla przy kuchence została opróżniona. Przyniesiono do domu pełną i postawiono w ganku. Z rozszczelnionego (przypuszczalnie nieco odkręconego) zaworu butli zaczął się ulatniać gaz, który wypełniał ganek.

Eksplozja

Jak nam powiedział kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP, w pewnym momencie domownicy uchylili drzwi z mieszkania do ganku. Doszło do wymiany ciepłego powietrza z domu, z zimnym z ganku, gdzie rozprzestrzeniał się gaz. Zimne powietrze z gazem wdarło się do domu. Gdy mieszanka dotarła do pieca, gdzie na palenisku był ogień, nastąpiła eksplozja. Siła wybuchu gazu była tak duża, że uszkodzona została ściana frontowa budynku, przemieszczona ściana wewnętrzna, uszkodzone nadproże nad oknami. Wyleciały okna z pomieszczeń os strony podwórka. Ściana z nowym tynkiem obdarta. Wisi ocieplenie ze styropianu. Wewnątrz niemal pobojowisko. Wyrwane elementy leżały, lub przeleciały na druga stronę ulicy Piotrkowskiej. Od eksplodującego gazu zapaliły się drewniane elementy ganku i wyposażenie domu. Trzech chłopców i kobieta o własnych siłach opuścili dom. Przygarnęli ich sąsiedzi mieszkający po drugiej stronie ulicy.

Akcja ratownicza

Do akcji ratowniczej oficer dyżurny stanowiska kierowania PSP skierował cztery zastępy JRG Końskie oraz OSP KSRG Modliszewice, Dziebałtów i OSP Kazanów. Działania prowadziło 27 strażaków ratowników i druhów. W pierwszej fazie dowodził asp. sztab. Rafał Kwapisz, a następnie bryg. Bogusław Jakóbczykzastępca komendanta powiatowego PSP Końskie. Gdy strażacy dotarli na miejsce gdzie wybuchł gaz, przybył Zespół Ratownictwa Medycznego. Ratownicy medyczni z dr. Przemysławem Godziszem, udzielili pomocy poszkodowanym. Chłopcy mieli poparzone ręce, a jeden z nich twarz. Opiekunka, była w szoku. Wszystkich zabrano na Szpitalny Oddział Ratunkowy koneckiego szpitala. Strażacy gasili pożar wodą podawaną dwoma strumieniami. Gdy ogień zagasili, weszli do wnętrza. Znaleźli dwie butle z gazem i wynieśli na zewnątrz. Na miejscu zdarzenia pracowała dziesięcioosobowa grupa koneckich policjantów wydziału kryminalnego, ruchu drogowego, prewencji. Policjanci wyjaśniają różne kwestie wybuchu gazu. W tym czasie droga wojewódzka W 746, była zablokowana, niemniej policjanci kierowali ruchem samochodów. Przybył mł. insp. Dariusz Dębowski, zastępca komendanta powiatowego policji i Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich z zastępcą Krzysztofem Jasińskim.

Dom w ruinie

Na miejsce zdarzenia przybył przedstawicie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Po przeprowadzonych oględzinach autorytatywnie zdecydowali, że budynek należy wyłączyć z użytkowania. – Z tej racji budynek nie nadaje się do zamieszkania, przydzieliliśmy poszkodowanym mieszkanie zastępcze w biurowcu dawnego PKS. Posiadamy lokal, który służy ludziom znajdującym się w krytycznej sytuacji, jak właśnie rodzina z Modliszewic. Uruchomiliśmy postępowanie pomocy społecznej dla sytuacji nadzwyczajnych. Poszkodowani otrzymają 6 tysięcy złotych. W każdej dogodnej chwili odbierze je opiekunka chłopców. Na razie przebywa w szpitalu opiekując się wnukami – mówi burmistrz Krzysztof Obratański.

Pomoc

Mieszkańcy Modliszewic są poruszeni nagłym wypadkiem, który dotknął niezamożną rodzinę. To babcia wychowuje trzech chłopców, którym zmarła matka. Niedawno gruntownie odnowiła dom. W chwili oddawania do druku tego numeru TYGODNIKA nie były jeszcze znane szczegóły akcji pomocy, która ma ruszyć. Będziemy o niej informować.

MARIAN KLUSEK