Nowy rok z nowymi mieszkaniami (zdjęcia)

flash Galeria Stąporków

Przed laty mieściła się tu szkoła podstawowa. Dziś budynek zmienił się nie do poznania w blok z 12 mieszkaniami oraz świetlicę, z której będą mogli korzystać wszyscy chętni. Na gruntowną przebudowę dawnej szkoły i stworzenie w niej mieszkań gmina Stąporków otrzymała dofinansowanie od Zarządu Województwa w kwocie aż 1 mln 166 tys. zł. – Od zawsze bardzo ważna jest dla mnie pomoc mieszkańcom mojej gminy, dlatego radość z oddania pierwszego takiego budynku z mieszkaniami jest ogromna – mówi burmistrz Dorota Łukomska. Przypomnijmy, że jak dotąd Gmina dysponowała kilkoma lokalami socjalnymi na placu Wolności w Stąporkowie.

 Z zagrzybiałej letniej kuchni

W budynku w Hucisku przeprowadzono gruntowny remont  m.in. wymienione zostały wszystkie okna, zbudowano nowe ściany wewnętrzne, powstała nowa elewacja. Każde z 12 mieszkań zostało wykończone łącznie z podłogami, płytkami i wyposażonymi łazienkami. W miniony czwartek lokatorzy otrzymali klucze do swoich lokali i po raz pierwszy przekroczyli ich próg. – Bardzo się cieszę. Nie umiem jeszcze tego opisać, bo dotąd mieszkałam z trójką małych synów i mężem w dawnej letniej kuchni. Mieliśmy bardzo trudne warunki, grzyb na ścianie. Teraz wszystko się zmieni, mamy dwa pokoje – mówi wyraźnie wzruszona Agnieszka Domagała, która od lat zmaga się z ciężką chorobą przewlekłą. – Z mężem zajmiemy mniejszy pokój, a większy będzie dla dzieci. Nie mamy jeszcze wszystkich mebli, ale nie chcemy przewozić tu starych z grzybem – mówi.

 Na nowy start

Nowe mieszkanie oznacza zupełnie nowy rozdział w życiu Karoliny Konopki. 18-latka wychowywała się i obecnie mieszka w Wielofunkcyjnej Placówce Pomocy Dziecku i Rodzinie w Stąporkowie. – Karolina nie miała łatwego życia, wiele doświadczyła, ale teraz będzie już tylko lepiej. Pomożemy jej w urządzeniu się i oczywiście będziemy odwiedzać – mówi wychowawczyni Beata Kusztal, która towarzyszyła Karolinie w ważnym dniu. – Jestem zaskoczona, że tak to wszystko wygląda. Nie mam jeszcze pomysłów na aranżację, ale na pewno z koleżankami będziemy przeglądać różne katalogi – mówi uśmiechnięta Karolina. – Dobrze, że przystanek jest blisko. Będzie skąd dojeżdżać do szkoły w Skarżysku i pracy w Stąporkowie – dodaje.

 Rodzina na swoim

Już wkrótce do Huciska wprowadzą się również Anna i Marcin Zajęccy ze swoją córeczką. –  Nie przenosimy się daleko, bo z Duraczowa. Mieliśmy trudne warunki, problemem była toaleta. Nie mieliśmy łazienki. Dostaliśmy bardzo ładne mieszkanie i jesteśmy za to wdzięczni – mówią zgodnie. – Dobrze, że obok jest świetlica, z której będziemy mogli korzystać z córką, która właśnie chodzi do zerówki – dodaje pan Marcin. W drugiej części budynku powstała filia stąporkowskiej Placówki Wsparcia Dziennego „Dobra przestrzeń”. Prowadzone będą w niej zajęcia świetlicowe, tak jak było to przed remontem, ale zostaną one dodatkowo rozszerzone. Na piętrze powstała m.in. sala kinowa.

Wojciech Purtak