Bardzo udany Orszak Trzech Króli w Stąporkowie (galeria)

flash Galeria Stąporków

Uroczystość rozpoczęła się jasełkami w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stąporkowie. Po uroczystej mszy świętej mieszkańcy wyruszyli wspólnie koldując na plac przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu. Orszak prowadzili Maria i Krzysztof Świtoniowie z Rancho „Ogniste Podkowy” z Grzybowa. Następnie mieszkańcy Stąporkowa przy wtórze kolęd nieśli flagi orszakowe, a za nimi trzej królowie, księża na czele z księdzem proboszczem stąporkowskiej parafii Zenonem Kiciorem, samorządowcy z burmistrz Dorotą Łukomską i przewodniczącym rady miejskiej Jackiem Kołodziejem, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i mieszkańcy. Przy symbolicznej szopce trzej królowie: Hubert Krawczyk, Piotr Bała, Bartłomiej Manteufel, złożyli dary „dzieciątku” i oddali pokłon. Następnie w imieniu mieszkańców pokłon złożyła burmistrz Dorota Łukomska. W rolę rodziny świętej wcielili się: Karolina Kołodziej (Maryja) i Norbert Socha (Józef). Opiekunami uczniów z PSP z Niekłania, którzy poprowadzili orszak byli: Joanna Boruń, ksiądz Sylwester Cieślik, Anna Pięt i Iwona Rybicka.

Na placu odbyło się wspólne kolędowanie i występy artystyczne młodzieży działającej przy stąporkowskim ośrodku kultury, świetlicach i w placówkach oświatowych. Wystąpili: Natalia Boruń, Sara Rzepecka, dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego „Dobra Przestrzeń” w Stąporkowie i w Hucisku, grupa taneczna eMGie, Piegi, Sonore, Asumpt, Smarkowianki oraz sekcja bębnów afrykańskich pod opieką Grzegorza Korneckiego. Rozstrzygnięto też konkurs na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową. Spośród dziesięciu prac wyłoniono trzy pierw2sze miejsca, które zdobyli: Placówka Wsparcia Dziennego „Dobra Przestrzeń”, Natalia Baran i pracę rodzinną Igora, Stanisława i Amelii Migałki z rodzicami. Właśnie ta ostatnia została wytypowana na konkurs ogólnopolski szopek Orszaku Trzech Króli.

Organizatorzy: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie, burmistrz Stąporkowa oraz parafie z terenu gminy Stąporków składają podziękowania za współpracę podczas przygotowania tegorocznego orszaku: placówkom oświatowym, w tym szczególnie Publicznej Szkole Podstawowej w Niekłaniu, parafiom, stowarzyszeniom, instytucjom oraz hodowcom: Andrzejowi Młodawskiemu, Teresie Kij, Helenie i Tadeuszowi Turkom, Tomaszowi Teleckiemu, Jakubowi Dajczerowi, Marii i Krzysztofowi Świtoniom, Sebastianowi Moczarskiemu, wszystkim uczestnikom tegorocznego orszaku oraz policji i druhom straży pożarnej z Koziej Woli.

Tekst: MGOKiS w Stąporkowie