Logo uczniów „Górki” będzie towarzyszyć wojewódzkim obchodom 100-lecia odzyskania niepodległości

flash Oświata Stąporków

Uczniowie stąporkowskiego ZSP im. Stanisława Staszica przygotowali logo, które będzie znakiem graficznym wojewódzkich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystko to dzięki wygranej w konkursie zorganizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju odbywać będą się wydarzenia przypominające o tej niezwykle ważnej chwili. Jednym z elementów przygotowań do obchodów w województwie świętokrzyskim był konkurs „Znak graficzny obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości” zorganizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Podczas finału w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach okazało się, że najlepszy projekt przygotowali : Dominika Baran, Dariusz Sidor i Jacek Michalski, uczniowie z klasy III TI ze stąporkowskiej „Górki”.

 Wszystkie pomysły

– Nie spodziewaliśmy, że możemy wygrać. Dowiedzieliśmy się dopiero na miejscu, kiedy na drzwiach prowadzących do sali, w której ogłaszano wyniki zobaczyliśmy nasze logo – mówi z uśmiechem Dariusz Sidor. Jak przyznaje Jacek Michalski przygotowanie projektu było pracą zespołową i każdy z trójki uczniów dokładał swoje pomysły, które w jedno sklejała Dominika Baran, która była liderem projektu. – Otrzymywałam wszystkie pomysły i sugestie i rysowałam. Dużym problemem okazał się np. wybór odpowiedniej czcionki – zaznacza.W biało-czerwonym logo zawiera się zarówno obrys granic Polski jak i orzeł z godła państwowego.

 Akademia Obywatelska

Nagrody i dyplomy stąporkowscy laureaci odbierali wraz z nauczycielką Moniką Garbusińską od marszałka Adama Jarubasa oraz Jacka Wołowca, dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Co ciekawe logo ma być używane m.in. w publikacjach i wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości, które będą miały charakter wojewódzki.  W dalszej części spotkania, uczniowie wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego: Anną Misiowiec i Moniką Grabusińską uczestniczyli w konferencji inaugurującej projekt „Akademia Obywatelska 1918”, której celem jest kształtowanie świadomości obywatelskiej oraz budzenie samodzielności w działaniach młodych ludzi w środowisku lokalnym. Projekt skierowany jest do wszystkich szkół z terenu województwa świętokrzyskiego, a jego podsumowanie będzie w listopadzie 2018r. podczas Świętokrzyskiego Kongresu Obywatelskiego 1918 – 2018.