Z naczelnika starostwa na wicedyrektora WDK-u

flash Końskie

Szymon Biały został wicedyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. – Najważniejsze teraz jest sprostanie wyzwaniu – mówi.

Od 5 grudnia obowiązki wicedyrektora popularnego WDK-u objął Szymon Biały, który przez ostatnie lata pracował w Starostowie Powiatowym w Końskich na stanowisku naczelnika Wydziału Administracyjno-Gospodarczego. Biały uznawany jest za dobrego specjalistę, a efektem jego pracy była choćby wielka inwestycja związana z termomodernizacją powiatowych budynków m.in. Starostwa Powiatowego oraz szkół: II LO i ZSP nr 1. Dyrektorska nominacja może być więc zaskoczeniem. – Ostatnie sukcesy były efektem pracy całego zespołu. Odchodząc z pracy na pewno łezka się zakręciła w oku, ale czas na kolejne wyzwania – mówi wicedyrektor Szymon Biały.

 Sprostać wyzwaniu

W nowej pracy może mu pomóc doświadczenie, jakie zdobył kierując Zabytkowym Zakładem Hutniczym w Maleńcu w latach 2007 – 2011. – Nie było łatwo, bo muzeum wymagało odbudowania, ale efekty możemy obserwować do dziś. Skala instytucji jest jednak nieporównywalna, bo WDK to duża kulturalna instytucja, w której pracuje 70 osób – opowiada. Szymon Biały zajął stanowisko Małgorzaty Michałowskiej-Wójcik, która odeszła na emeryturę. Przed nowym wicedyrektorem kolejne wyzwania. – Wiemy już, że w czasie remontu Teatr im. Żeromskiego przeniesie się do nas. Konieczne jest więc częściowa rozbudowa, a więc pracy będzie wiele – mówi.  Jak na razie wicedyrektor Biały nie myśli o startowaniu w konkursie na dyrektora WDK-u, który właśnie został ogłoszony. – Jest na to jeszcze za wcześnie. Najważniejsze teraz jest sprostanie wyzwaniu – dodaje. Nieoficjalnie mówi się, że jego notowania na przedkonkursowej giełdzie nazwisk mogą być wysokie, a wsparcia może udzielić mu Agata Binkowska, członkini Zarządu Województwa, z którą pracował w Starostwie Powiatowym w Końskich. W jej kompetencjach jest nadzorowanie wojewódzkiej kultury.

 Ludowe zaangażowanie

WDK w Kielcach to instytucja podlegająca marszałkowi województwa. Szymon Biały od lat związany jest z PSL. Był radnym w rodzinnej gminie Ruda Maleniecka, w której obecnie pełni funkcję wiceprezesa gminnego zarządu. W powiatowym PSL jest członkiem zarządu. Przez wiele lat aktywnie działał w młodzieżówce PSL, którą reaktywował w ostatnich miesiącach pod szyldem Forum Młodych Ludowców.