Ubezpieczenie na narty w Polsce – jakie wybrać?

Rozmaitości

Około 65% Polaków, którzy w tym roku wyjadą na zimowy wypoczynek, zrobi to na terenie Polski, z czego większość w górach. Nasze rodzime ośrodki i stoki z roku na rok są coraz lepsze, a ceny w porównaniu z Austrią czy Francją – atrakcyjniejsze. Czy warto jednak ubezpieczać zimowy wypoczynek w Polsce, a jeśli tak, to jakie ubezpieczenie wybrać?

Zdecydowana większość Polaków w ogóle nie wykupuje polisy narciarskiej na zimowy wyjazd w góry, bez względu na to, czy jest to weekendowy wypad na narty, czy tygodniowy lub dwutygodniowy wypoczynek na stoku. Narciarze wychodzą z założenia, że skoro opieka medyczna jest w Polsce za darmo oraz nie ponoszą kosztów ratownictwa medycznego, polisa narciarska jest im niepotrzebna. Sądzą tak nawet osoby, które w przypadku wyjazdu za granicę takową polisę kupują. Tymczasem polisa narciarska to pakiet kilku polis zabezpieczających nas na wypadek różnych zdarzeń. Poza tym koszty ubezpieczenia turystycznego w Polsce są bardzo niskie – wystarczy sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie na narty na www.polisanarciarska.pl.

Los płata figle i na rodzimym podwórku

Na początek przeanalizujmy, co zawiera typowa polisa narciarska i dlaczego poszczególne elementy tego pakietu są ważne również dla narciarzy wypoczywających w Polsce:

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa – pozornie wydaje się w Polsce nieprzydatne. Każdy jednak wie, jak działa nasza służba zdrowia i ile trzeba czekać na np. rehabilitację czy skomplikowaną operację przywracającą sprawność. Odszkodowanie może więc nam pomóc w opłaceniu prywatnego leczenia i rehabilitacji, która bardzo często nie może być odkładana na później.
  2. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – zapewnia nam ochronę np. w razie wypadku na stoku, którego skutkiem jest utrata zdrowia lub sprawności fizycznej. Wypłacane odszkodowanie stanowi nie tylko rekompensatę za cierpienie, ale realną pomoc materialną w przypadku konieczności dłuższej walki o pełny powrót do zdrowia.
  3. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – powinno być obowiązkowym elementem ekwipunku każdego narciarza, gdyż zabezpiecza go w sytuacji, gdy to on staje się mimowolnym sprawcą wypadku. Pozwala na zapłatę odszkodowania za poniesione szkody zarówno na zdrowiu pokrzywdzonego, jak i na jego mieniu. Pamiętajmy, że Polacy zaczynają być coraz bardziej świadomi możliwości prawnej walki o odszkodowanie. Jeśli spowodujemy trwały uszczerbek na zdrowiu lub zniszczymy mienie warte kilkanaście tysięcy złotych – a tyle potrafi kosztować dobry sprzęt narciarski – możemy mieć poważne kłopoty, przed którymi chroni właśnie polisa OC.
  4. Ubezpieczenie sprzętu sportowego – nasz sprzęt również może stanowić dla nas wartość, bo w razie zniszczenia, zgubienia czy kradzieży może nas być nie stać, by go szybko kupić. Pechowe zdarzenie może więc nam przekreślić cały sezon. Nie zawsze musi być to sprzęt z górnej półki. Dla każdego dana przecz na inną wartość i dlatego jeśli uważamy, że strata naszego sprzętu boleśnie uderzy nas po kieszeni – po prostu go ubezpieczmy.
  5. Ubezpieczenie bagażu – podobnie jest w przypadku bagażu – jego strata może być dla nas sporym kłopotem, zwłaszcza jeśli zabieramy ze sobą cenne przedmioty osobiste, dlatego warto rozważyć wykupienie tego dodatkowego ubezpieczenia.
  6. Assistance – niezwykle pomocny dodatek do polisy, który doceniamy dopiero w razie zaistniałego zdarzenia. Jest ważny w każdej podróży – bez względu na to, czy chodzi o Polskę czy inny kraj. Wszędzie bowiem możemy potrzebować pomocy w razie awarii pojazdu, wypadku czy kradzieży. Niezwykle pomocna okazuje się w takich wypadkach całodobowa infolinia i pomoc prawna.

Jaka polisa i za ile?

Osoby, które poznają koszty ubezpieczenia turystycznego na terenie Polski, są zazwyczaj zaskoczone jego niespotykanie niską ceną. Stawki rozpoczynają się od 2 zł za dzień, a za 15-17 złotych możemy wykupić „wypasiony” pakiet ubezpieczeniowy. Koszt standardowego ubezpieczenia 4-osobowej rodziny na dwutygodniowy wyjazd zamknie się w 100 zł. Dlatego na pytanie „jaka polisa” najlepiej odpowiedzieć – optymalna, mająca wystarczająco wysokie sumy poszczególnych ubezpieczeń oraz możliwie jak najszerszy zakres ochrony.

Jak najłatwiej znaleźć taką polisę? Oczywiście w Internecie na stronach stronach poświęconych tego typu polisom, np. www.polisanarciarska.pl. W przypadku ubezpieczeń turystycznych na terenie Polski ceny sprawdza się jednak, korzystając nie z kalkulatora ofert, ale prostej porównywarki ubezpieczeń NNW w podróży. Wystarczy w dowolną wyszukiwarkę wpisać frazę: ubezpieczenie na narty w polsce z www.polisanarciarska.pl, a potem porównać oferty i samemu przekonać się, że rzeczywiście są bardzo tanie.