Już wkrótce w Końskich parkowanie tylko po lewej stronie

flash Końskie

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji postulują do władz miasta, by zmienić miejsce parkowania aut osobowych na kilku koneckich ulicach. Nowe miejsca miałyby obowiązywać od tegorocznej wiosny, bo wtedy będzie można na jezdni namalować pasy wyznaczające stanowiska parkowania aut.

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. W praktyce okazało się, że prawe pasy koneckich ulic stały się parkingami. W taki sposób auta parkują – po prawej stronie – na ul. Warszawskiej. Tuż za skrzyżowaniem z ulicą Piłsudskiego, aż do przejścia dla pieszych przez Warszawską kilkanaście metrów przed ul. Spółdzielczą oraz po prawej stronie ulic Pocztowej i Targowej.

Więcej miejsc

Jak nam powiedział st. asp. Marcin Wąsik z Wydziału Ruchu Drogowego koneckiej policji, zmieniając miejsce parkowania z prawej na lewą stronę ulicy, w dodatku stawiając auta prostopadle do krawężnika, wygospodarujemy więcej miejsc parkingowych, głównie w centrum miasta. Te nasze propozycje przedstawiliśmy Urzędowi Miasta i Gminy w Końskich i Wydziałowi Komunikacji koneckiego starostwa, który zarządza ruchem w naszym powiecie.

Już wiosną

– Te jakże niewielkie zmiany poprawią bezpieczeństwo na koneckich ulicach – dodaje nadkomisarz Grzegorz Michorek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego koneckiej policji. – Już samo to, że zamiast parkowania równoległego do krawężnika będzie stawianie samochodów prostopadłe, a raczej nieco pod skosem, na tym samym odcinku ustawi się ich więcej. Samochody ciężarowe, które także korzystają z ul. Warszawskiej, mają problem, aby zjechać z ul. Piłsudskiego w Warszawską i nie uszkodzić aut stojących po prawej stronie. Problem będzie można dość szybko rozwiązać wiosną tego roku. Gdy już zrobi się ciepło, asfalt będzie suchy, wtedy wystarczy na jezdni namalować pasy, które wyznaczą stanowiska do parkowania. Policjanci drogówki proszą konecczan o nadsyłanie swoich pomysłów dotyczących usprawnienia ruchu samochodów w Końskich.

MARIAN KLUSEK