Inicjatywa pani dyrektor doceniona

flash Gowarczów

Akcja „EKO Wakacje z CKiAL” znalazła się w gronie najlepszych w XV edycji konkursu „Pomóżmy dzieciom spędzić szczęśliwie wakacje” organizowanego przez Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Kielcach.

Konkurs kierowany jest do lokalnych społeczności oraz instytucji na organizację najbardziej atrakcyjnej i bezpiecznej formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, które nie wyjeżdżają na wakacje. – Postanowiliśmy, żeby nie były to tylko zajęcia wakacyjne, ale chcieliśmy nadać im charakter edukacyjny w prosty i zrozumiały sposób. Nasz wybór padł na szeroko pojęte zajęcia ekologiczne – opowiada Elwira Sibiga, dyrektor Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie, pomysłodawczyni akcji.

W każdym tygodniu zorganizowane było spotkanie w pracowni lub w terenie z leśnikiem (z Nadleśnictwa Barycz) lub ekologiem z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach, którzy przybliżali formy ochrony przyrody, uczyli odpowiedniego zachowania w lesie czy pomagali rozpoznać gatunki okolicznej fauny i flory. Były wycieczki piesze lub rowerowe z ogniskiem bądź piknikiem. Uczestnicy odwiedzili też eko – zagrody: Stadninę „Zaleście” w Skrzyszowie, zagrodę z kozami w komaszyckim Kwasie oraz zagrodę z owcami i alpakami w Gowarczowie. Zajęcia prowadziły: Małgorzata Gałązka, Elwira Sibiga i Małgorzata Żurawska oraz Piotr Zaborowski.

Uroczyste podsumowanie odbyło się w miniony czwartek w Kielcach. Jurorzy uznali, że gowarczowskie wakacje otrzymały trzecie miejsce, spośród ponad 30 zgłoszonych. Dyrektor Elwira Sibiga odbierała gratulacje od marszałka Adama Jarubasa, wicewojewody Andrzeja Bętkowskiego oraz insp. Artura Bieleckiego, pierwszego zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Nagrodą był  sprzęt elektroniczny będzie służył dzieciom i instruktorom podczas zajęć.