Lekarze specjaliści z wysoką podwyżką. Szpitalowi nie grozi paraliż!

flash Gorące tematy Końskie

Lekarze specjaliści z Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich, którzy wypowiedzieli umowy kontraktowe, wycofują się z decyzji. Doszli do porozumienia z dyrekcją i otrzymają oczekiwaną podwyżkę pensji. Teraz zarabiać będą miesięcznie 9000 zł brutto.

Wiele wskazuje na to, że paraliż nie grozi już koneckiemu szpitalowi. W ostatnich dniach 46 z 96 lekarzy specjalistów z koneckiego szpitala wypowiedziało umowy kontraktowe. Oznaczałoby to zmniejszenie ich dyżurów, znaczne utrudnienia nie tylko dla większości oddziałów, ale również całodobowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lekarze specjaliści nie chcieli pracować więcej niż zakłada ich etat oraz ustawowe 48 godzin dyżurów tygodniowo.

– To były strasznie trudne negocjacje, bo lekarze zażądali znacznej podwyżki, na którą nas po prostu nie stać. Nie mogliśmy jednak pozwolić na paraliż szpitala i zgodziliśmy się na te stawki. Ich miesięczna pensja wynosiła dotąd 4 906 zł brutto, teraz została podniesiona na 9 000 zł brutto – informuje Wojciech Przybylski, dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich. Wiadomo, że szpital w budżecie nie ma takich pieniędzy, wypłaty dla lekarzy specjalistów powiększą więc deficyt szpitala. Lekarze specjaliści już wycofują swoje decyzje, nowe umowy zawierać będą konieczność podpisania klauzuli opt-out pozwalającej pracować więcej niż 48 godzin na dyżurze tygodniowo.

– Podwyżka została zaakceptowana przez Społeczną Radę ZOZ-u. W przyszłym tygodniu udamy się na rozmowy do Narodowego Funduszu Zdrowia, by walczyć o zwiększenie szpitalnego kontraktu – informuje Andrzej Marek Lenart, wicestarosta konecki, odpowiedzialny z ramienia Starostwa Powiatowego za zdrowie. Wiadomo już, że konecka delegacja będzie walczyć o dodatkowe 25 mln zł dla koneckiego szpitala.