W tym budynku działała szkoła. Co będzie w nim teraz?

flash Ruda Maleniecka

Budynek po dawnej szkole podstawowej w Koliszowach, w gminie Ruda Maleniecka, na razie straszy i niszczeje. Już wkrótce może stać się jednym z najbardziej nowoczesnych miejsc, w których kwitnąć będzie kultura w powiecie koneckim.

Szkoła podstawowa w Koliszowach przestała działać na kilkanaście lat temu. Funkcjonowanie placówki przestało być opłacalne, a młodzi mieszkańcy miejscowości zaczęli uczęszczać na lekcje do szkoły w Rudzie Malenickiej. Przez lata budynek stoi niewykorzystany, mimo że ma potencjał i świetną lokalizację, tuż po drodze krajowej, a jednocześnie w centrum wsi. – Kilka lat temu stworzyliśmy tu miejsce do rekreacji, które jest bardzo popularne wśród mieszkańców. Wielkim zainteresowaniem cieszy się zarówno duże boisko do piłki nożnej, które ogrodziliśmy piłkochwytami, ale też mniejsze do siatkówki. Mieszkańcy dbają o nie i nie urywam, że wielokrotnie pytali mnie, co można zrobić z powoli niszczejącym budynkiem – mówi wójt Leszek Kuca.

 Kultura i sport

Okazuje się, że szansa dla budynku właśnie się pojawiła. –  Istnieje możliwość pozyskania pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pracujemy obecnie nad złożeniem odpowiedniego wniosku. Gdyby udało nam się pozyskać środki, to jeszcze w tym roku moglibyśmy podpisać umowę na przebudowę – opowiada wójt Leszek Kuca. W planach jest stworzenie obiektu, który byłby zarówno miejscem do spotkań kulturalnych, ale również promujących sportowy tryb życia, co doskonale łączyłoby się z obecną funkcją miejsca.  Zaplanowano gruntowny remont wszystkich pomieszczeń oraz wymianę dachu, na którym ciągle leży eternit. Do tematu wrócimy.