Budują aż 13 kilometrów!

Gorące tematy Okolice

Trwa budowa kanalizacji, która przyłączy do oczyszczalni ścieków gospodarstwa domowe z Dęby i Dęby-Kolonii. Pierwszy etap wielkiej inwestycji, na którą gmina Ruda Maleniecka pozyskała dwa miliony złotych ma zakończyć się do czerwca.

Prace rozpoczęły się już w obu miejscowościach. Jak się okazuje zima jest na tyle łaskawa dla ekipy budującej kanalizację, że prace idą w równym, zaplanowanym tempie. Nieznacznie może przeszkadzać w nich podmokły teren. – To już kolejny etap kanalizowania naszej gminy. Oczyszczalnia ścieków działająca w Rudzie Malenieckiej nie jest w pełni wykorzystana, a my korzystamy z tej możliwości i realizujemy kolejne podłączenie. Jest to możliwe dzięki dotacji, jaką otrzymaliśmy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Całość wartości kanalizacji tego odcinka to 4,5 mln, a nasze dofinansowanie to 2 mln zł, czyli maksymalna kwota, jaką mogliśmy otrzymać – informuje wójt Leszek Kuca.

 W zgodzie ze środowiskiem

Wiadomo już pierwszy etap inwestycji ma zakończyć się do czerwca tego roku. Realizacja przedsięwzięcia będzie mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Pozwoli na zmniejszenie zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska poprzez uregulowanie gospodarki ściekowej. Bardzo ważne jest to, że zostaną zlikwidowane szamba. Całość inwestycji, która obejmie aż 13 kilometrów nowej sieci kanalizacyjnej zostanie zakończona do kwietnia przyszłego roku.

Zima okazała się łaskawa, prace idą pełną parą.

Wojciech Purtak