Ważne dla rolników. Wnioski o dopłaty bezpośrednie tylko przez internet

flash Końskie

To rewolucja, ale też udogodnienie dla rolników, którzy składać będą wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW. W tym roku będą musieli to zrobić elektronicznie. Co to oznacza sprawdziliśmy w koneckim biurze Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Końskich.

Od 2018 r. wszystkie wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW muszą zostać złożone formie elektronicznej za pośrednictwem formularza geoprzestrzennego udostępnionego na stronie internetowej ARiMR. To wymogi wprost z przepisów wspólnotowych, które dotyczą wszystkich państw członkowskich UE. Tym rolnikom, którzy nie korzystają z internetu, Agencja oraz współpracujące z nią instytucje będą udzielały pomocy.

 

Takie rozwiązanie to przede wszystkich duże ułatwienie dla rolników. Wypełnienie wniosku elektronicznie oznacza brak konieczności uzupełniania danych alfanumerycznych w zakresie płatności obszarowych, gdyż wszystkie dane generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności. Rolnicy nie będą musieli wiele razy rysować tych samych powierzchni w ramach działek rolnych głównych i podrzędnych, działki rolne generowane są automatycznie na podstawie narysowanych granic upraw i wybranych płatności. Co ważne wszystkie wpisywane dane są  wyświetlane na bieżąco w trakcie wypełniania wniosku wskazówki w zakresie uzupełniania pól oraz dołączania wymaganych załączników. Wyświetlane będą również błędy, co pozwoli na ich poprawienie lub uzupełnienie przed zatwierdzeniem i wysłaniem wniosku do biura powiatowego ARiMR.

 

Od 12 lutego 2018 r. wszyscy rolnicy za pośrednictwem strony internetowej ARiMR www.arimr.gov.pl mogą zapoznać się z wersją demonstracyjną aplikacji eWniosekPlusi sprawdzić, jak ten program działa i jak z niego korzystać. – Od wtorku 15 lutego w naszym biurze w Końskich rusza Punkt Obsługi Technicznej. Oznacza to, że pracownicy wraz z członkami Powiatowego Zespołu Doradczego będą czekać na rolników i odpowiadać na ich każde pytanie związane z wypełnieniem wniosku za pomocą aplikacji – informuje Marlena Banasik, kierownik koneckiego oddziału ARiMR. Pełna wersja nowej aplikacji zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencji 15 marca, czyli w dniu rozpoczęcia tegorocznej kampanii przyjmowana wniosków o przyznanie płatności. To jednak nie wszystko, bo specjalne szkolenia odbywać będą się również w każdej z gmin powiatu koneckiego.Ich dokładne terminy są właśnie ustalane.

Wojciech Purtak