Następna generacja strażaków z Kozowa

flash Smyków

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego Kozów to prężna i efektywnie działająca jednostka w powiecie koneckim. Od ubiegłego roku, działa tu Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze działają przy wielu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie koneckim, między innymi w Niekłaniu, Fałkowie, Dziebałtowie, Kornicy, Mokrej, Kazanowie, Bedlnie,  Radoszycach.  W ramach MDP działają drużyny męskie i żeńskie.  W Stąporkowie powołano – reprezentacyjną – drużynę dziecięca. Trzeba dodać, że MDP powstają w takich miejscowościach, gdzie brakuje innych organizacji, które zrzeszałyby młodych ludzi.

30 młodych strażaków

W  ubiegłym roku MDP powołano w Kozowie. Założył ją dh Mariusz Kos, prezes OSP KSRG Kozów.  Poszedł śladem innych jednostek, które już posiadają młodzieżowe drużyny. Za punk honoru postawił sobie, że rozbuduje szeregi straży o MDP, którzy z czasem, w akcjach ratowniczych zastąpią swoich ojców, dziadków. Do MDP Kozów należy 30 młodych ludzi, w wieku od 12 do 16 lat. Są chętni do prowadzenia treningów strażackich, ćwiczeń. Uczą się w swojej jednostce, ale również korzystają z podpowiedzi innych. Ostatnio odwiedzili Jednostkę Ratowniczo Gaśniczą w Końskich. Podpatrywali jakim sprzętem dysponują zawodowi strażacy, jak trenują.

W przyszłości

Oglądali stanowisko kierowania, gdzie dyżurny operacyjny powiatu st.sek.Mateusz Smyka przekazał im informacje, o sposobach dysponowania jednostkami na wypadek różnych zdarzeń, w tym pożarów, zdarzeń losowych, wypadków komunikacyjnych.   – Mamy nadzieję, że informacje te przydadzą się w przyszłości członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, kiedy pojawi się możliwość udziału młodych druhów w akcjach ratowniczo – gaśniczych – podkreślił kapitan Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków.

MARIAN KLUSEK