Strażacki rok w liczbach. Podsumowali działania

flash Gorące tematy Końskie

W obecności przedstawicieli gmin, gminnych komendantów OSP, nadleśnictwa, policji i funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Końskich, mł. bryg. Grzegorz Zieliński, komendant powiatowy z pomocą pokazu multimedialnego podsumował działalność PSP i OSP.

Komendant przytoczył zdarzenia, jakie w 2017 roku rozegrały się w  gminach powiatu koneckiego. W gminie Fałków – 57 zdarzeń, Gowarczów – 62,  Końskie -433,  Radoszyce -167,  Ruda Maleniecka – 60, Smyków – 58,  Stąporków – 307, Słupia Konecka – 58. Zmagali się z miejscowymi zagrożeniami, takimi jak  ratownictwo techniczne – wydobywanie ludzi z samochodów po wypadkach na drodze,  zatruciami tlenkiem węgla lub innym gazem. Najwięcej pożarów strażacy gasili w maju, kwietniu i sierpniu, ale olbrzymią pracę wykonali w walce ze zniszczeniami, jakie powodowały anomalia pogody, wichury, śnieżyce. Wichury, a w kolejnej burzy,  padający śnieg powalał drzewa, tarasował drogi, niszczył linie energetyczne. Od  godziny 22,  5 października  do godziny 9, 6 października strażacy jeździli 80 razy do usuwania skutków nawałnicy, która przeszła nad powiatem koneckim. Gdy pod koniec listopada zaczął padać śnieg, rozpoczęli kolejną wielką akcję usuwania jego skutków. Od  godziny  15, 31 listopada, do godziny 8, 1 grudnia, uczestniczyli w 75 akcjach ratowniczych, usuwania miejscowych zagrożeń.

Tragedie w ogniu i na drogach

Dodać należy, że olbrzymi pożar strawił kaplicę i  plebanię przy ul.Robotniczej w Końskich. W akcji gaśniczej i ratowniczej udział brało 13 zastępów JRG PSP i OSP. Mł.brygadier Grzegorz Zieliński, podkreślał, że pożary suchych traw i lasów utrzymują się bez mała na takim samym poziomie jak w 2016 roku. W gminie Ruda Maleniecka odnotowano 2,  w Stąporkowie -72, Końskich – 67, Słupi Koneckiej- 58, Radoszycach -167, Smykowie- 5 i Gowarczowie- 62. Najwięcej pożarów, nie tylko suchych traw,  wychucha w wyniku podpalenia – 286, nieprawidłowej eksploatacji i wad konstrukcyjnych -49, nieostrożności w obchodzeniu z ogniem – 28, wad urządzeń – 20.

Akcje i szkolenia

W wyniku tych nieszczęśliwych wypadków, pożarów w minionym roku w pożarze zginęła 1 osoba, a w innych wypadkach 6 osób. Rannych w pożarach zostało 16 ludzi, a innych zdarzeniach 123. Do różnych zdarzeń, najwięcej razy jeżdżą druhowie z OSP KSRG: Niekłań, Radoszyce i Odrowąż – podkreśla komendant powiatowy. – Szkolimy i będziemy szkolić druhów, bo są wielce pomocni wszystkim oczekującym pomocy.  Komendant mówił również o akcjach profilaktycznych, edukacyjnych jakie podkomendni prowadzą w różnych środowiskach; o zakupach sprzętu, których dokonuje komenda powiatowa. Na zakończenie odprawy służbowej, pomyślności strażakom życzył Andrzej Marek Lenart, wicestarosta konecki.

MARIAN KLUSEK