Grypa to była, czy katar?

Gorące tematy Sport

W meczu 19 kolejki I ligi grupy B, szczypiorniści KSSPR-u Końskie pokonali na własnym parkiecie Politechnikę Anilanę Łódź 28:23 (17:10). O mały włos, a do tego spotkania w ogóle by nie doszło.

28 lutego, czyli trzy dni przed spotkaniem, dziesięciu zawodników Anilany otrzymało zwolnienia lekarskie (zwykłe, nie L4), w których czytamy, że są „zwolnieni z zajęć szkolnych i sportowych” do 6 marca włącznie. Drużynę dopadła epidemia grypy i ci zawodnicy nie są zdolni do gry. Na tej podstawie oficjalnie 1 marca Anilana zwróciła się z prośbą o przełożenie meczu na inny termin.

Odwołali odwołanie

Konecki klub nie wyraził na to zgody, ale 2 lutego decyzją Bogusława Trojana, komisarza rozgrywek ZPRP, spotkanie zostało odwołane. To jednak nie koniec tej opowieści. KSSPR natychmiast odwołał się od tej decyzji. W piśmie KSSPR czytamy m.in.: „… nasz klub poniósł już koszty organizacyjne, w rezerwacji, przygotowaniu meczu, tj.: opieka medyczna, agencja ochrony, wynajęcie hali, wynajęcie spikera, rezerwacja karetki na mecz, koszty plakatów i statuetek. Jesteśmy współfinansowani z Urzędu Miasta Końskie, gdzie ww. mecz jest wpisany do harmonogramu imprez masowych. Czekamy na pozytywne rozpatrzenie naszego odwołania. W przeciwnym razie będziemy musieli ZPRP w Polsce obciążyć kosztami przygotowania meczu”. Po takim dictum komisarz ligi… cofnął wcześniej wydaną przez siebie decyzję, więc spotkanie odbyło się zgodnie z terminarzem.

„Cudowne” ozdrowienie?

Z ciekawością przestudiowaliśmy meczowy skład łódzkiej ekipy. Na dziesięciu obłożnie chorych, w Końskich pojawiło się dziewięciu, a siedmiu z nich weszła na parkiet. Czy to było „cudowne” ozdrowienie? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że z końcem lutego młodzi łodzianie reprezentując Polskę uczestniczyli w rozgrywanych w Katarze Światowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej, gdzie zajęli czwarte miejsce, przegrywając w meczu o brązowy medal z Izraelem 24:29.

Chwile przestoju

Konecczanie zagrali w bardzo osłabionym składzie, bez Przemysława MatyjasikaPiotra GasinaBartosza SękowskiegoKrzysztofa Słonickiego i Ernesta Pilarskiego. Wcale jednak tego nie było widać, szczególnie przez pierwsze 24 minuty gry. Po bardzo dobrej grze zarówno w obronie, w bramce, jak i w ataku, tablica wyników pokazywała rezultat 17:6. Na parkiecie brylował Patryk Mastalerz, który w pierwszej odsłonie rzucił aż 10 bramek. W końcówce tej części gry goście zdobyli cztery bramki z rzędu przedłużając nadzieję na lepszy wynik.

Przerwali serię porażek

Ten moment przestoju naszej ekipy przeciągnął się do 35 minuty, kiedy bramkę na 18:13 zdobył niezawodny tego dnia Mastalerz. Jeszcze w 44 minucie goście doszli KSSPR na na trzy „oczka” (20:17). Potem znów nasza drużyna wróciła do właściwego rytmu. W 57 minucie było 27:20 i zwycięzca tego spotkania mógł być tylko jeden. Goście zniwelowali nieco tę różnicę i spotkanie zakończyło się wynikiem 28:23. Co ciekawe, w I rundzie w Łodzi padł taki sam wynik dla KSSPR. Tym zwycięstwem nasz pierwszoligowiec przerwał passę czterech porażek z rzędu.

Następne spotkanie ligowe nasz zespół rozegra na wyjeździe. W sobotę, 10 marca zmierzy się w Chrzanowie z tamtejszym MTS-em.

W pozostałych meczach 19 kolejki: Czuwaj Przemyśl – ASPR Zawadzkie 36:29, Olimpia Piekary Śl. – SPR Tarnów 38:29, MKS Wieluń – Viret Zawiercie 32:16, AZS AWF Biała Podlaska – ŚKPR Świdnica 42:26, Uniwersytet Radom – pauza. Mecze przełożone: Siódemka Miedź Legnica – KSZO Ostrowiec Św., Ostrovia Ostrów Wlkp. – MTS Chrzanów. W meczach zaległych: Uniwersytet – Wieluń 31:35, Wieluń – Ostrovia 26:25, Zawadzkie – Siódemka 26:26 (karne 2:4), Ostrovia – Uniwersytet 35:22. Awansem z 20 kolejki: KSZO – Czuwaj 37:33.

15.Viret 18 11 513:588

20 kolejka, 10 marca, godz. 18: MTS Chrzanów – KSSPR.

KSSPR – Politechnika Anilana
28:23 (17:10)
KSSPR: Wnuk, Szot – Mastalerz 14/7, Smołuch 4, Ł. Telka 3, T. Napierała 2, Jakubowski 2, Maleszak 2, M. Napierała 1, Woś, Świercz, Gębski, Janus, Trener Robert Napierała. Karne: 7/8. Kary 16 minut! Czerwona kartka: Maleszak (30 minuta – gradacja kar 2-minutowych).
Politechnika Anilana: Antosik, Oklejak – K. Witkowski 5/1, T. Wawrzyniak 4, D. Wawrzyniak 4, Jankowski 3/1, Winiarski 2, Wojciechowski 2, Kucharski 2, Strzebiecki 1, Katusza, Gawski, Pawlak, S. Przybylski. Trenerzy Adam Jędraszczyk i Michał Matyjasik. Karne: 2/3. Kary 6 minut.
Sędziowali: Andrzej Jarzynka (Klementowice) – Iwona Siedlarz (Kraśnik). Delegat ZPRP: Stanisław Hojda (Kielce). Widzów: 200.
Przebieg gry: 2:1, 6:3, 10:4, 14:6, 17:6, 17:10; 18:13, 20:15, 22:17, 26:20, 28:23.
Po meczu powiedział
Robert Napierała, trener KSSPR: Pod koniec pierwszej połowy Dawid Maleszak dostał trzecią karę. Dawid zagrał dzisiaj dobrze. Piotrka Gasina nie było, stąd na prawym skrzydle musiał wystąpić zawodnik leworęczny. Goście wiedzieli, że nie ma zagrożenia na prawym skrzydle. I od tego momentu graliśmy jakby w osłabieniu. Z kolei Patryk Mastalerz był wyróżniającym się zawodnikiem. Piłka go szukała. Tyrał w obronie za dwóch, ale w tym meczu trzeba pochwalić cały zespół za charakter, za walkę. W pewnym momencie, gdy Anilana zbliżyła się do nas na trzy bramki, potrafiliśmy dowieźć zwycięstwo do końca.