Kraksa na „krzyżówkach radoszyckich”. Było groźnie!

flash Gorące tematy Paragraf

Około godziny 10 na „krzyżówkach radoszyckich” wydarzyła się kraksa, w której uczestniczyły trzy samochody. Sprawca – kierowca renaulta został ukarany mandatem wysokości 500 zł, dopisano mu 6 punktów karnych.

Droga krajową K74, relacji Kielce-Łódź jechał renault master kierowany przez 49 -letniego mężczyznę z gminy Morawica. Renault dotarł do skrzyżowania K74 z drogą wojewódzką, W728 i skręcał w lewo, w kierunku Radoszyc. Tym swoim manewrem wymusił pierwszeństwo przejazdu na ciężarowym renault premium, którym kierował  23-latek z łódzkiego. Renault drogą K74 nadjeżdżał z przeciwka. Samochody zderzyły się. Po zderzeniu renault odbił się  i uderzył w ciężarową Skanię, która oczekiwała na bezpieczny wjazd na skrzyżowanie. Skanię prowadził 33 –latek z mazowieckiego. W efekcie porozbijane zostały samochody, a ludziom, trzeźwym kierowcom nic się nie stało – mówi st.sierż.Piotr Przygodzki, oficer prasowy koneckich policjantów.

Ratownicy w akcji

Gdy strażacy z OSP KSRG Radoszyce, którymi kierował dh Piotr Szustak, dojechali do miejsca zderzenia się aut, pojazdy zajmowały jeden pas jezdni. Policjanci kierowali ruchem wahadłowo. Dwie minuty po druhach strażakach do akcji przystąpiła zastęp JRG dowodzony  asp. sztab. Krzysztofa Kolektę. Strażacy odłączyli w  renaulcie master akumulator od instalacji elektrycznej. Dodatkowo, posypali sorbentem  rozlane na asfalcie płyny pokolizyjne w celu zabezpieczenia przed dalszym rozprzestrzenianiem. Następnie zabrali  powstałą mieszaninę sorbentu z płynami, do dalszej utylizacji. Pozostałości w postaci uszkodzonych elementów pojazdów zostały usunięte na pobocze – mówi kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP. W efekcie karambolu renault master miał połamaną zabudowę ładunkową oraz tylna część; ciągnik siodłowego scania rozbitą przednią szybę i maskę, a renault premium uszkodzony przód:  przednie koło, oś przednią  ciągnika siodłowego.

Konieczne rondo

Najwięcej wypadków, kraks, kolizji policjanci odnotowują na \”krzyżówkach radoszyckich\” gdzie przecinają się drogi – krajowa K74 z wojewódzką W728 oraz na \”krzyżówkach rudzkich\” – skrzyżowaniu dróg krajowych K74 z K42. Mimo powiększania pola widzenia dla kierowców dojeżdżających do dróg z pierwszeństwem przejazdu – wycinania kolejnych drzew w pobliskich lasach, tuż przy krzyżówkach, efektów nie ma. Kierowcy wymusząją pierwszeństwo ruchu, nie baczą na znaki drogowe. Zachowują się irracjonalnie, pakują się pod jadące samochody. Wiele razy przebudowywane skrzyżowania, dokładane \”kropelki\”, zwężenia podporządkowanych dróg jednak na nic się zdaje. Prawdopodobnie znakomitym rozwiązaniem byłaby przebudowanie tych tradycyjnych krzyżówek na bezkolizyjne z rondem na środku!

MARIAN KLUSEK