Warto inwestować w oświatę. O ważnych działaniach w Rudzie Malenieckiej

Oświata

Z Leszkiem Kucą, wójtem gminy Ruda Maleniecka rozmawiamy o ważnych inwestycjach w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej oraz oświatowych inwestycjach, które podnoszą jakość kształcenia.

konecki24.pl: Gmina Ruda Maleniecka może pochwalić się świetnie wyposażoną szkołą stwarzającą idealne warunki do nauki. Jak do tego doszło?

Leszek Kuca: Realizujemy bardzo ważny, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, projekt  „Zwiększenie dostępu do infrastruktury sportowej i dydaktycznej na terenie Gminy Ruda Maleniecka”. Nasza szkoła w Rudzie Malenieckiej wzbogaciła się właśnie o nowoczesne wyposażenie, które jest właśnie montowane w szkole, tak by za kilka tygodni można zorganizować wielkie otwarcie i uroczystą prezentację. Co ważne uczniowie z większości sprzętów już korzystają podczas lekcji. Zakupiliśmy nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne do szkolnych pracowni: matematycznej, matematyczno-fizycznej, informatycznej, geograficznej oraz biologiczno-chemicznej.

Co zostało zakupione dokładnie?

Są to m.in. zestawy komputerowe z oprogramowaniem, tablice multimedialne, projektory, mikroskop z kamerą, kamera cyfrowa, aparat fotograficzny, pomoce dydaktyczne do nauki geografii, biologii, chemii a także stoliki i krzesła dla uczniów.

Szkoła w Rudzie Malenieckiej jest chyba jedyną w powiecie koneckim, która posiada własną stację meteorologiczną.

Wiele na to wskazuje. Stacja meteorologiczna została już ustawiona na placu przed wejściem do szkoły, w pobliżu pomnika karpia. Na dachu szkoły zamontowano czujniki, które przekazują pomiary do Internetu. Dzięki temu każdy będzie mógł sprawdzić prognozę pogody, warunki pogodowe dla naszej okolicy poprzez domowy komputer z dostępem do sieci. Całkowity koszt zakupu wyposażenia to ok. 220 tysięcy złotych. Pozytywny odbiór tego projektu pokazuje, że warto inwestować w oświatę.

W ramach wspomnianego projektu zostanie również przebudowana hala sportowa.

Dokładnie. Północna część obiektu zostanie wyburzona i rozbudowana. Hala zostanie wyposażona w trybuny, zaplecze oraz pomieszczenia gospodarcze wraz z niezbędną infrastrukturę techniczną. W przetargu nieograniczonym wyłoniliśmy już firmę, która będzie wykonywać prace. Umowę podpiszemy w najbliższym czasie. Zakończono już prace ziemne i fundamentowe. Budynek hali ma zostać przebudowany do końca lipca 2018 roku, a jego koszt to ponad milion złotych.

Już w nowym roku szkolnym społeczność szkolną czeka ważna uroczystość. Skąd pomysł na nadanie szkole podstawowej sztandaru?

Pomysł ufundowania sztandaru pojawił się podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły Stefana Żeromskiego.  Kiedy przestało funkcjonować gimnazjum, które miało sztandar zaczęło go po prostu brakować podczas ważnych wydarzeń. Przez lata młodzież uczestniczyła w wielu uroczystościach ze sztandarem,  by kultywować tradycje patriotyczne. Postanowiłem, że warto to kontynuować i przygotować sztandar szkoły podstawowej. Spotkało się to z pozytywnym odbiorem. Zaangażowaliśmy Radę Rodziców. nauczycieli, powstał komitet, który będzie się zajmował się przygotowaniem uroczystości np. wyborem wizerunku pisarza, jaki znajdzie się na sztandarze.  Nadanie sztandaru zaplanowaliśmy na 12 października. Zbiegnie się to z rocznicą urodzin pisarza.

Rozmawiał Wojciech Purtak