Minister Zalewska siedziała w pierwszej ławce na matematyce

flash Gorące tematy Oświata

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej uczestniczyła w zajęciach uczniów koła matematycznego w II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Towarzyszyli jej Agata Wojtaszek, wojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty oraz starości Bogdan Soboń i Andrzej Marek Lenart.

W poniedziałek II LO odwiedziła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Przyjechała do Końskich po zakończonej konferencji w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim i odwiedzeniu Szkoły Podstawowej w Ćmińsku, gdzie uczestniczyła w  zajęciach kółka matematycznego.

Jest się czym pochwalić

Beata Salata, dyrektor II LO powiedziała nam, że minister Zalewska, poprosiła Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, by  umożliwiło jej uczestniczenie  w zajęciach koła matematycznego wybranej szkoły ponadgimnazjalnej. – U nas Paweł Dziuba, nauczyciel matematyki tak znakomicie przygotowywał i przygotowuje uczniów, że wspinają się na najwyższe szczeble matematycznej wiedzy. Zdobywają laury na krajowych i międzynarodowych konkursach i olimpiadach matematycznych. Koneckie liceum należy do wiodących – mówi dyrektor Salata. W trzech ostatnich latach  w finale olimpiady znaleźli się: Piotr Ambroszczyk, Maciej Dziuba, Konrad Komisarczyk, Aleksander Łyczek, Mikołaj Grzebieluch, Paweł Wesołowski, Kamil Długosz. Tytuły laureatów zdobywali Piotr Ambroszczyk i Maciej Dziuba. W kwietniu 2017 roku, finał Olimpiady Matematycznej organizował „nowy ogólniak”.

 

Trochę spóźnienia

Minister pojawiła się w szkole z półgodzinnym spóźnieniem. W sali nr 25 siedzieli już uczniowie, należący do kółka matematycznego. Dołączyli do nich goście.Jak informował Paweł Dziuba, nauczyciel o potężnym potencjale wiedzy matematycznej i pedagogicznych umiejętnościach wraz z uczniami będą zajmowali się wzorami opracowanymi przez Herona z Aleksandrii, wybitnego matematyka. To z jego  wiedzy korzystali Pitagoras i inne wielkie umysły tego świata. Dowodzenie twierdzenia Herona wiąże się z wiadomościami z fizyki, geografii, a nawet muzyki. Komplet wiedzy, do obliczenia pola trójkąta ?!  To jest nieco inna, prostsza metoda działania matematycznego niż twierdzenie Pitagorasa zastosowane do obliczania pola trójkąta. Finałowy etap wzoru Herona udowadniał Maciej Dziuba, brązowy medalista Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej w Rio de Janeiro.

Urzeczona

Minister Anna Zalewska, z wielką uwagą śledziła wykład Pawła Dziuby. Widziała jak nauczyciel klasy akademickiej prowadzi uczniów. Pani minister była urzeczona przebiegiem i organizacją zajęć. Chwaliła nauczyciel i  podziwiała metodykę. Na zakończenie wizyty, Paweł Dziuba  wręczył pani minister bordową koszulkę mistrza matematyki. Od Anny Zalewskiej otrzymał prezent ukryty wsiatce.

MARIAN KLUSEK