Dziesięć lat fotografowania. Wystawa na jubileusz

Kultura

„W kadrze uchwycone” to wystawa fotografii uczniów i absolwentów Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Pokaz ponad 120 fotografii uroczyście otwarto w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie im.Cezarego Chlebowskiego.

Szkolny Klub Fotograficzny w Stadnickiej Woli, to jedyna  organizacja zrzeszająca początkujących  twórców  fotografii, którą  dziesięć lat temu, z potrzeby działania, zatrzymywania czasu w kadrze fotograficznym SKF, założyli nauczyciele: Justyna Soja-Sadowska, Paweł Grot i Robert Bodzioch.

Wystawa

Na wystawie w bibliotece klub pokazał najlepsze z najlepszych fotografii, a konkretnie ponad 120 jakie jego członkowie wykonali przez minioną dekadę. Wystawiali swoje prace  na arenie szkolnej,  gminnej i tam, gdzie tylko była możliwość. Wielu uczniów  zdobywało  laury w różnych konkursach fotograficznych od gminy począwszy, a na centralnym szczeblu kończąc. Na wystawie w bibliotece są zdjęcia, które wygrywały konkursy, jak choćby „Zanurzeni w przyrodzie” w Końskich, „Ponidzie” w Busku- Zdroju czy innych pokazach i zmaganiach fotograficznych w Polsce. Nauczyciele różnych przedmiotów w zespole szkół potrafili nie tylko zajmować się swoją zawodową działką, nauczaniem, ale też odskocznią o głównego nurtu. Uczeniem podglądanie i oglądania świata. Komponowania obrazów na wyświetlaczu w aparacie fotograficznym, korygowaniu go w komputerze, wreszcie fotografowanie w  studio.  Członkowie klubu uczestniczyli w różnych działaniach, zajęciach praktycznych, w czasie których poznawali techniki fotograficzne. Uczestniczyli w plenerach i projektach artystycznych.  Dominującymi tematami  jest i była przyroda w  mikro i makrofotografii, planu ogólnego i szerokiego pejzażu.

Randka z kamerą

Autorzy  pokazują widzom  zwykły czas, z niezwykłymi obrazami. Są wraki samochodów, przepiękny zimowy pejzaż leśny. Portret autorstwa Krystiana Piotrowicza i subtelne portrety Karoliny Kozielskiej.  Wnętrza skansenu Wiktorii Kos, obecnie uczennicy II klasy II LO. „Dziewczyny wiszące w powietrzu” Barbary Bogackiej z III klasy gimnazjalnej ZPO, „Zimowe charaktery” Natalii Banaśkiewicz z klasy VII ZPO, i wiele, wiele innych przepięknych fotogramów.  W te dziesiąte urodziny klubu fotograficznego, gości powitał Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki. Burmistrz Krzysztof Obratański wręczył Justynie Soi-Sadowskiej bukiet kwiatów i przekazał życzenia dla całego zespołu. Widzowie nagrodzili jubilatów brawami i rozpoczęli wielkie oglądanie fotografii, które przez dekadę tworzyli uczniowie. Niektórzy autorzy to dorośli ludzie, studenci, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Wszyscy  mile wspominają „randki z kamerą”. Jak uczyli się podstaw fotografii, jak cieszyli się ze swoich dokonań. Wystawę można oglądać codziennie, w godzinach otwarcia biblioteki. Warto!

 

 

MARIAN KLUSEK