75 lat od mordu za pomoc Żydom. Uroczystości w lesie w Bulianowie (wideo, zdjęcia)

Fałków filmy flash Galeria Gorące tematy

W poniedziałek 16 kwietnia minęło 75 lat od tragedii w Bulianowie. Niemcy zamordowali rodzinę Olszewskich, która ukrywała w swoich domów członków rodzin pochodzenia żydowskiego. W miejscu mordu spotkali się mieszkańcy gminy Fałków, którzy co roku pamiętają o tym wydarzeniu.

Minęło 75 lat od głośnego wydarzenia.  16 kwietnia 1943 roku w wyniku hitlerowskiej obławy w Bulianowie Niemcy odkryli, że rodzina Olszewskich ukrywa w swoim domu, członków rodzin pochodzenia żydowskiego: Wajntraubów i Rosenthalów. Siedmioro członków rodziny Olszewskich zostało rozstrzelanych w pobliskim lesie, dwóch trafiło do obozu w Auschwitz Birkenau, gdzie stracili życie.  W miejscu tragedii, gdzie spoczywają Żydzi stoi pomnik, przed którym co roku odbywają się uroczystości w rocznicę mordu. O pamięć dba Urząd Gminy Fałków.

 

 

Spotkanie poprowadziła Dorota Anioł z Urzędu Gminy w Fałkowie. Wszystkich uczestników witał wójt Henryk Konieczny. – Naród bez historii to jak drzewa bez korzeni, zasycha. Myślę, że ta historia, która tu się wydarzyła powinna być pielęgnowana zawsze i nigdy nie powinna być zapomniana – mówił wójt.  Na leśnym rozstaju dróg spotkali się ze sobą mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz uczniowie szkół z Fałkowa oraz Czermna wraz z dyrektorkami: Agnieszką Lipską, Grażyną Michalską oraz delegacja SP w Kleszczowie. Podobnie jak w minionych latach w spotkaniu uczestniczyła Katarzyna Lewandowska, wnuczka Władysława Olszewskiego, który jako jedyny przeżył pogrom. Towarzyszyła jej córka Agnieszka, która wyrecytowała okolicznościowy wiersz. Na zaproszenie odpowiedzieli również ks. proboszcz Andrzej Gawryś, piłsudczyk kpt. Jan Krogulec, kombatantka Krystyna Niziak, Waldemar Pązik, nadleśniczy Nadleśnictwa Przedbórz, Anna Pluta, przewodnicząca Rady Gminy, Danuta Leśniewicz, radna powiatowa.

 

Z okolicznościowym programem wystąpili uczniowie SP w Fałkowie: Agnieszka Sorbian, Anna Gonerka, Julia Ostrowska, Olga Ślązak, Julia Mikuła, Maja Mirecka, Paulina Tozińska, Alicja Cieślik, Wiktoria Góralska, Wiktoria Wyciszkiewicz, Krzysztof Krzos, Paweł Najmrodzki, Jakub Młynarczyk, Wojciech Popęda, Adrian Kąkol, Patryk Zambrzycki, Wojciech Auguścik. Za ich przygotowanie odpowiadały panie: Katarzyna Chuda, Katarzyna Krzysztoporska. Przed pomnikiem wartę honorową pełnili harcerze z z I Czermińskiej Drużyny Harcerskiej – Zastęp Twierdza z SP w Czermnie i z SP w Fałkowie, strażacy z OSP Fałków i OSP Czermno oraz poczty sztandarowe.

Wojciech Purtak

Dodaj komentarz