Czy będzie zmiana wójta w Gowarczowie? Sprawdzamy, kto wystartuje w wyborach

flash Gorące tematy Gowarczów

Przygotowania do jesiennych wyborów rozpoczęły się już w gminie Gowarczów. Jak na razie na liście potencjalnych chętnych do rządzenia na stanowisku wójta jest sześciu kandydatów.

Niczym grzyby po deszczu wyłaniają się kolejni potencjalni kandydaci, którzy będą chcieli walczyć o fotel wójta gminy Gowarczów. Wiadomo już, że pozycja obecnego włodarza Stanisława Pacochy jest zagrożona i utrzymać ją nie będzie łatwo. Pewne jest to, że wójt podda się pod ocenę wyborców i wystartuje w jesiennej walce o zostanie w wygodnym fotelu włodarza gminy. Sztandarową inwestycją, która ma przekonać mieszkańców do oddania głosu właśnie na Pacochę ma być nowy ośrodek zdrowia w Gowarczowie. To nie tylko spełnienie wyborczej obietnicy, ale też oczko w głowie włodarza. Sęk w tym, że gminna perełka może okazać się kijem, który ma dwa końce. Inwestycja bowiem w całości została sfinansowana z budżetu Gminy Gowarczów bez żadnych środków pozyskanych choćby z funduszy unijnych. Już dziś wiadomo, że będzie to jednym z argumentów pokazujących brak dofinansowań. Złotym środkiem na unijne wnioski miało być powołanie na stanowisko wicewójta Marzeny Dziewit. Jak to wójt określał „fachowca z polecenia”. Czas pokazał, że w kwestii dofinansowań gmina może pochwalić się głównie pieniędzmi z Lokalnej Grupy Działania przyznawanymi zwykle automatycznie. Opozycja wytyka wójtowi również pozyskiwanie niewielkich środków na remonty dróg, które wykonywane są w znacznej ilości z gminnych środków oraz brak Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który pozbawił gminę możliwości udziału w unijnym projekcie dającym mieszkańcom możliwość zamontowania urządzeń fotowoltaicznych. Zapewne wójtowi nie przysłużyły się również zmiany personalne. W atmosferze niedomówień stanowisko stracił wicewójt Sławomir Cichy.Głośno było również konfliktach m.in. z Edytą Wiatrowską, sołtyską Gowarczowa czy braku porozumienia w Radzie Gminy. Efektem tego była zmiana prezydium Rady Gminy na czele z przewodniczącym, a chwilę później znaczne podniesienie pensji wójtowi.

 Powrót do urzędu

Wiele wskazuje na to, że o powrót do Urzędu Gminy starać będzie się Barbara Panek, która w minionej kadencji pełniła funkcję wicewójta. Dała się poznać jako doskonale znająca tematykę unijnych dofinansowań, co przełożyło się na wykonywanie gminnych inwestycji czy otwarcie punktów przedszkolnych. Obecnie Panek pracuje w Starostwie Powiatowym w Końskich jako naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego. Wiadomo, że w wyborach może liczyć na poparcie  byłego wójta Tomasza Słoki oraz co ważne głosy jego wyborców.   O powrocie do urzędu myśli również Sławomir Cichy, który w obecnej kadencji był wicewójtem. Po konflikcie z wójtem Pacochą stracił stanowisko. Cichy ma grono swoich wyborców, którzy na pewno oddadzą na niego głos. Mimo odejścia z urzędu nie wycofał się z samorządowej aktywności. Obecnie zaangażował się w działalność powiatowego Koła Porozumienia Jarosława Gowina. To właśnie z poparciem tej partii ma wystartować w wyborach.

 Pani sołtys

Niemal pewne jest to, że o urząd zawalczy Edyta Wiatrowska, sołtys Gowarczowa. W obecnej kadencji dała się poznać jako aktywna działaczka społeczna i inicjatorka m.in. pierwszego w historii Gminnego Dnia Sołtysa. Głośno było o jej pomyśle z ustawieniem w centrum miejscowości znaku w kształcie Koziołka Matołka czy wielkiej wielkanocnej pisanki. Aktywnie walczyła również o zagrożoną przez chwilę inwestycję w ramach funduszu sołeckiego czyli budowę gowarczowskiej siłowni napowietrznej. Nie jest tajemnicą, że Wiatrowska sympatyzuje z Platformą Obywatelską i mogłaby starać się o jej poparcie.

Z poparciem partii

Pewniakiem w walce o stanowisko wójta jest Mariusz Fabiszewski, który przez lata dał się poznać jako sołtys Rudy Białaczowskiej, ale również lider lokalnego PSL. Na swoim samorządowym koncie ma również start w minionych wyborach samorządowych na wójta Gowarczowa. W powiatowym Zarządzie PSL pełni funkcję sekretarza, uznawany jest za jednego z najbardziej zaufanych i lojalnych współpracowników starosty Bogdana Sobonia. Pracuje w Starostowie Powiatowym w Końskich jako specjalista w Wydziale Inwestycji, Zamówień Publicznych i Mienia Powiatu. PiS w wyborach stawia na Annę Ślufarską, żonę Adama Ślufarskiego, przewodniczącego gminnych struktur PiS w Gowarczowie. Pani Anna wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne w Korytkowie. Znana jest również ze swojej działalność w Akcji Katolickiej.

 Wszyscy na jednego?

Co ciekawe w gminie Gowarczów coraz częściej słyszy się głosy o zjednoczeniu kandydatów przeciwnych sposobowi władzy sprawowanej przez wójta Stanisława Pacochę już w pierwszej turze. Jak się dowiedzieliśmy miało dojść nawet do pierwszych rozmów w tym temacie. Biorąc specyfikę gminy takie rozwiązanie wydaje się jednak mało prawdopodobne.

Wojciech Purtak

 

5 thoughts on “Czy będzie zmiana wójta w Gowarczowie? Sprawdzamy, kto wystartuje w wyborach

Dodaj komentarz