Ożywili słynny obraz Jana Matejki

Gorące tematy Rozmaitości

W ogromnym upale przebiegały uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Końskich. Na uwagę zasługiwała imponująca inscenizacja historyczna nawiązująca do słynnego obrazu Jana Matejki, nie tylko ze względu na to, że odgrywano ją w pełnych historycznych strojach na przekór lejącego z nieba żarowi.

Wielu mieszkańców Końskich rozpoczęło majowe świętowanie na placu przed magistratem. Po parkowym placu wśród pocztów sztandarowych spacerowały postacie rodem sprzed 227 lat. W zamyśle pomysłodawczyni wydarzenia Anna Wiaderna z koneckiego Domu Kultury chciała przenieść do Końskich klimat radości z uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jaki panował na Placu Zamkowym i w pobliżu archikatedry św. Jana w Warszawie. W pełni jej się to udało. Na zaproszenie odpowiedzieli studenci UTW oraz aktywna konecka młodzież. Wszyscy odegrali swoje historyczne role znakomicie. W roli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wystąpił  Igor Pargieła. W historycznych rolach pojawili się również: Kamil Cholewa, Julia Kasielska, Kamil Kipiel, Radek Mikołaj, Michał Gawroński, Karol Kamiński, Jan Gałka, Karol Wiaderny, Kuba Jakubowski, Ala Woldańska, Zuzia Szlenk, Mateusz Majchrzak

 O Ojczyźnie

Całość wydarzenia poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, czuwający nad inscenizacją. Przed publicznością wystąpiła grupa śpiewających uczniów z SP w Nieświniu oraz mali tancerze z ZPO w Pomykowie. Zaśpiewała również Iwona Stępień-Baran. W części oficjalnej głos zabrali m.in. burmistrz Krzysztof Obratański, wicestarosta Andrzej Marek Lenart oraz reprezentujący wojewodę Grzegorz Piec. Druga część obchodów odbyła się w kolegiacie św. Mikołaja, dokąd wszyscy przeszli w korowodzie prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą.

Wojciech Purtak

Dodaj komentarz