Nowoczesny bat na piratów drogowych. Sprawdź, co przyszykowali policjanci

flash Paragraf

Koneccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego otrzymali laserowy miernik prędkości. TruCAM nie tylko dokładnie mierzy prędkość nadjeżdżającego jak też odjeżdżającego auta, ale również filmuje i fotografuje to co akurat aparatura realizuje. Najbardziej zaawansowane urządzenie, łączące funkcje wideokamery i lasera, którego nie da się zakłócić, oszukać już jest w rękach koneckich policjantów na drodze.

TruCAM to połączenie laserowego miernika prędkości z kamerą video. Urządzenie będzie nagrywać jazdę samochodu, sprawdzanego przez funkcjonariuszy –  podkreśla nadkomisarz Grzegorz Michorek, naczelnik wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Końskich. – Pozwoli wydobyć z tłumu ten samochód, któremu policjanci chcą skontrolować prędkość.  Producentem TruCAM jest amerykańska  firma Safety Camera Systems Laser Technology Inc. Miernik kosztuje 30 tysięcy złotych.

 

Zawsze celny strzał

TruCAM  to na wskroś nowoczesny miernik prędkości. Posiada trzy punkty  z których dwa w układzie pionowym odpowiedzialne są za wysyłanie i odbieranie odbitej od auta  wiązki laserowej, trzeci z boku jest obiektywem kamery video o wysokiej rozdzielczości – aparatu fotograficznego. Zapisują obraz tego  co dzieje się w momencie pomiaru szybkości nadjeżdżającego lub odjeżdżającego samochodu. U góry zamontowano  wizjer optyczny, z tyłu zaś dotykowy ekran. Na ekranie obsługujący miernik ustawia parametry jakie będą brane pod uwagę podczas mierzenia prędkości. Jak choćby GPS zapisujący lokalizację  miejsca, z którego mierzona jest prędkość. Na ekranie  można  zobaczyć podgląd sytuacji podczas nagrywania i odtwarzania sytuacji na drodze. Można powiększyć obraz do takich rozmiarów, by dokładnie odczytać numer rejestracyjny samochodu. Jeśli pojazd zostanie namierzony z  odległości nie większej niż  70 – 100 metrów od pracującego policjanta, wynik jest doskonały. Maksymalny zasięg działania urządzenia to 1200 metrów – opowiada nam o urządzeniu st.asp.Marcin Wąsik, z „drogówki” koneckiej policji.  –  TruCAM zdoła mierzyć przekroczenia prędkości podczas opadów deszczu, śniegu, przy niewielkim zamgleniu.  I w takich przypadkach urządzenie jest nieomylne.

 

Nie da się zakłócić

Po zakończeniu służby funkcjonariusz przegrywa zapis z karty miernika do komputera. A z niego wydrukować zdjęcia kontrolowanych samochodów z dokładnymi danymi jak data, kiedy został przeprowadzony pomiar, godzinę, minutę,  a nawet sekundę i w jakim miejscu stało urządzenie. TruCAM jest urządzeniem nowej generacji. Jeszcze nikt nie opanował, nie opracował takiego instrumentu, który mogłoby zakłócić jego pracę. A ponadto zdolne jest do unieszkodliwia urządzenia zakłócające pracę  lasera. I co ważne dla funkcjonariuszy – jak podaje instrukcja  – TruCAM zapewnia szyfrowanie danych, dzięki czemu dowody zawsze będą bezpieczne.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz