Katarzyna Gärtner o wystawie inspirowanej jej piosenkami: Chciałabym okleić samochód skanami tych obrazów! (zdjęcia)

flash Galeria Gorące tematy Kultura

Uśmiech nie schodził z ust Katarzyny Gärtner. Kompozytorka otworzyła w koneckiej bibliotece wystawę obrazów inspirowanych jej twórczością. Namalowali je uczestnicy zajęć plastycznych w pracowni Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie.

Cykl obrazów powstał w pracowni Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Gowarczowie, w tym roku, z okazji nadania kompozytorce tytułu honorowego obywatela gminy Gowarczów. Obrazy przedstawiają m.in. plakaty z koncertów i wydarzeń, okładki płyt, pejzaże wokół domu kompozytorki w Kwasie, a nawet portret artystki.Dzięki współpracy z dyrektorem biblioteki Dariuszem Kowalczykiem można je teraz oglądać w Końskich.

 

Jak przyznała Elwira Sibiga, dyrektor CKiAL inspiracją do powstania wystawy była prośba wójta Stanisława Pacochy, by zorganizować wydarzenie, w czasie którego kompozytorka odbierze symboliczne klucze do Gowarczowa. Później już pod czujnym okiem instruktorki Małgorzaty Gałązki w pracownic CKiAL powstawały prace. Ich autorami są zarówno dzieci jak i osoby już dorosłe. Jan Banasik, Klara Brzezińska, Zuzanna Szcześniak, Marta Mastalerz, Aleksandra Sorbian, Lena Michalska, Zofia Korycka, Bartłomiej Kos, Dominika Fąfara, Gabriela Petrusiewicz, Weronika Żurawska, Emilia Kos, Julia Michałowska, Gabriela Bielecka, Barbara Bielecka, Amelia Dajer, Wiktoria Dobosz, ARA (Amatorski Ruch Artystyczny): Katarzyna Bielecka, Małgorzata Żurawska, Renata Kot, Sabina Mastalerz, Jolanta Makuch, Małgorzata Szcześniak, Jolanta Żyszczyńska. Część z autorów pojawiła się na spotkaniu w koneckiej bibliotece.

 Fantazja i talent

Gościem specjalnym wydarzenia była kompozytorka, która nie kryła radości z tego faktu i chwaliła prace. – Chciałabym je wszystkie mieć, ale nie jest to najważniejsze. Wolałabym, żeby wisiały właśnie tu gdzie są na przykład, żeby wszyscy mogli je obejrzeć. Dzieci wykazały się tu niesłychanym talentem. Najbardziej twórcze spośród wszystkiego są obrazy dzieci, bo mają i fantazję i talent – mówiła kompozytorka. Oglądając prace pojawił się również nieco szalony pomysł. Jak przyznała chciałaby mieć samochód oklejony zeskanowanymi, najbardziej kolorowymi obrazami z wystawy. – Taki samochód oblepionymi tymi obrazami, to była sensacja nie tylko w Końskich- mówiła wyraźnie rozbawiona, w stronę męża Kazimierza Mazura, lubianego aktora i reżysera. Katarzyna Gärtner opowiadała również o swoich artystycznych planach m.in. wydaniu na płycie nagranej po latach „Mszy beatowej” oraz benefisie, który ma odbyć się jesienią w jednym z krakowskich teatrów.

 Będzie ciąg dalszy?

Spotkanie w bibliotece przyciągnęło mnóstwo osób i nie ma się co dziwić, takiemu zainteresowaniu, bo kompozytorka nie gościła w Końskich od lat na otwartym spotkaniu, czy koncercie. Być może będzie to wyraźny sygnał, by zorganizować koncert czy wieczór autorski choćby w Domu Kultury. Taka forma obcowania z twórczością kompozytorki, ale też opowieściami snutymi przez nią, jej męża, z oprawą muzyczną Elwiry Sibigi i Bartka Gärtnera zawsze cieszy się powodzeniem. Czego dowodem są choćby bardzo udane wieczory organizowane w Stajni Artystycznej Marcinków.

 Warto zobaczyć

Wystawę w koneckiej bibliotece można oglądać do końca wakacji. Oprócz obrazów w gablotkach zaprezentowano m.in. plakaty z koncertów, partytury nowej wersji „Mszy beatowej”, programy, a nawet list z Watykanu z błogosławieństwem od papieża Franciszka i podziękowaniem za napisanie „Mszy beatowej”.

Wojciech Purtak

1 Komentarz dla “Katarzyna Gärtner o wystawie inspirowanej jej piosenkami: Chciałabym okleić samochód skanami tych obrazów! (zdjęcia)

Dodaj komentarz