Barbara Wachowicz nie żyje. 15 czerwca miała gościć w Baryczy, wspominamy jej spotkania (zdjęcia)

flash Galeria Końskie

Barbara Wachowicz zmarła dziś przed południem. Pisarka w ostatnich latach regularnie wracała do powiatu koneckiego. Stąd pochodzili jej pradziadkowie, którzy spoczywają na cmentarzu w Mninie, w gminie Słupia Konecka. W piątek 15 czerwca miała być gościem honorowym uroczystości nadania imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Baryczy.

Powróćmy do spotkań, jakie odbywały się w Radoszycach w 2016 roku i w Końskich w 2017 roku. Oba cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Podczas nich pisarka prowadziła gawędy o Wielkich Polakach. Opowiadała o związkach Stefana Żeromskiego z Radoszycami, w Końskich promowała książkę o Tadeuszu Kościuszce. W ostatnich miesiącach zaangażowała się w przygotowanie uroczystości z okazji nadania imienia Zdzisławy i Stanisława Bytnarów Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Baryczy. Odbyło się już nawet kilka spotkań z pisarką w sprawie scenariusza wydarzenia i przebiegu uroczystości, której 15 czerwca miała być gościem specjalnym.

Przypomnijmy, że Barbara Wachowicz to pisarka polskiego losu. Honorowa Obywatelka Miasta Stołecznego Warszawy. Autorka książek, wystaw, spektakli poświęconych Wielkim Polakom, takim jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin, Tadeusz Kościuszko, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, a także cyklu „Wierna Rzeka Harcerstwa” poświęconego najsławniejszym Harcerzom Polskim. Dama Orderu Uśmiechu, niezliczonych orderów państwowych i medali. Zasłużona dla harcerstwa. Wyróżniona przez Episkopat Polski najwyższą nagrodę „Totus – Polski Nobel „: „za niestrudzone, pełne żarliwości i entuzjazmu propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu, pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości wśród młodego pokolenia i cenną działalność dla kultury Kresów Wschodnich”.

 

Dodaj komentarz