Dali kasę na pomnik Witosa. Nie wszystkim to się podoba

3
0
Bogdan Soboń przekonuje, że Wincentemu Witosowi pomnik się należy.

Emocje wzbudza przekazanie przez Radę Powiatu 10 tys. zł na budowę pomnika Wincentego Witosa, działacza ruchu ludowego w Polsce. Postument ma stanąć w… Kielcach. – Te pieniądze można było przekazać na sprzęt do szpitala, czy dom dziecka – komentuje Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa. – Pani burmistrz chce być w centrum uwagi – opowiada starosta Bogdan Soboń.

Ubiegłotygodniowa sesja Rady Powiatu upłynęła pod znakiem dróg powiatowych. Dyskutowano przede wszystkim o remontach na terenie gminy Stąporków, gdzie znajduje się najwięcej dróg. Za ich stan odpowiada Starostwo Powiatowe. Mieszkańcom po wielu interwencjom udało się wywalczyć remont drogi Pardołów-Włochów (szerzej piszemy o tym na stronie 5). Na tej samej sesji radni zdecydowali o tym, by przekazać 10 tys. zł na gminy Raków, która pilotuje budowę pomnika Wincentego Witosa.

Nasz rzeźbiarz

Przypomnijmy, że Witos to zasłużony działacz ruchu ludowego, poseł, trzykrotny premier Polski, wreszcie pierwszy prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Żył w latach 1874 – 1945. Jego pomnik ma stanąć w centrum Kielc,  na skwerze między ulicami Bodzentyńską, Kościuszki i Aleją IX Wieków Kielc, jeszcze w tym roku. Inicjatorem budowy jest Gmina Raków, którą w działaniach wspiera kielecki magistrat. Co ciekawe autorem pomnika będzie ceniony rzeźbiarz Michał Pronobis, pochodzący z Radoszyc.

Na inne cele

Przeciwniczką przekazywania pieniędzy na budowę pomnika jest Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, która od dawna krytykuje rządy sprawowane przez PSL w Starostwie Powiatowym. – To kolejna odsłona powiatowego dziadostwa. Mamy fatalne drogi powiatowe w naszej gminie. Nie ma pieniędzy na ich remonty, a tu trafią one na inne cele, które nie mają znaczenia dla mieszkańców powiatu – mówi burmistrz Łukomska. – Szkoda, że radni nie przekazali tych pieniędzy na przykład na dom dziecka w Stąporkowie, czy sprzęt do swoich jednostek np. dla szpitala – dodaje. Po tym, jak informację na swoim facebookowym profilu upubliczniła burmistrz Łukomska o sprawie zrobiło się głośno. Wśród głosów, jakie docierały do naszej redakcji nie brakowało i takich mówiących o tym, że to ukłon Rady Powiatu, rządzącej w koalicji z PSL, w stronę wojewódzkich władz PSL.  Warto wspomnieć, że radni nie byli w tej kwestii jednogłośni. Przeciw był Wiesław Skowron, a od głosu wstrzymał się Marian Gąszcz.
Ogromne zasługi

Spokojnie na krytykę reaguje starosta Bogdan Soboń, szef powiatowych struktur PSL. –   Nie bądźmy małostkowi. Przekazanie 10 tys. zł przy budżecie wynoszącym 90 mln zł to nie jest duży wydatek, tym bardziej, że mamy rok 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pamiętajmy, że Wincenty Witos był aż trzykrotnie premierem, wybitnym politykiem. Jego zasługi dla naszego państwa są ogromne – zaznacza starosta. – Pomnik buduje wiele samorządów, które przekazują dotacje na ten cel, w tym gronie są zarówno gminy jak i powiaty – dodaje. Jak przyznaje to już kolejna wymiana zdań z panią burmistrz. – Ze wszystkimi gminami potrafimy się dogadać w kwestii dróg, a ze Stąporkowem zawsze jest problem. Tym razem podnoszony jest temat pomnika. Pani burmistrz chce być w centrum uwagi – kończy starosta.

wojciech purtak

3 KOMENTARZE

  1. a ten co zrobił do powiatu koneckiego?. Nic. Warto odwiedzić chociażby powiat Włoszczowski. Rozwija się w szaleńczym tempie.

Dodaj komentarz