Ponad stu rowerzystów na stulecie niepodległości (zdjęcia)

flash Galeria Słupia

To jak dotychczas w powiecie koneckim jedna z najciekawszych form świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Słupi zorganizowano Niepodległościowy Rajd Rowerowy.

Ponad 100 rowerzystów ze szkół z gminy Słupia Konecka wyjechało na trasy Niepodległościowego Rajdu Rowerowego. – Chcieliśmy w ten sposób uczcić 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie był to jednak zwykły rajd, bo podczas przystankami na trasach były miejsca pamięci narodowe związane z walkami o niepodległość – informuje Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka.  Podczas przystanków uczniowie zapalali znicze pod pomnikami. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki współpracy z Nadleśnictwem Ruda Maleniecka, a gościem otwarcia pikniku był Andrzej Szczawiński, zastępca nadleśniczego.

 Na pięciu trasach

Do wyboru było pięć trasach o różnym dystansie. Były to: Mnin – cmentarz – Słupia, Wólka – Budzisław – Wólka – Słupia, Słupia – Radwanów – Biały Ług – Słupia, Pilczyca – Ruda Pilczycka – cmentarz – Słupia, DD Senior + – kaplica św. Barbary – Słupia. Wszystkie trasy prowadziły na plac przed boiskiem w Słupi, gdzie trwał piknik międzypokoleniowy. Ogromne kolejki ustawiały się do bezpłatnych atrakcji. Można było szaleć na dmuchańcach, trampolinie, zjeść prażoną kukurydzę i watę cukrową. Druhowie strażacy z OSP Słupia prezentowali wóz bojowy oraz sprzęty, jakimi dysponuje jednostka. Marcin Szyposzyński z koneckiego Sanepidu prowadził akcję profilaktyczną, gimnazjaliści mogli przekonać się jak chodzi się w alkogoglach.

 Biało-czerwono

Impreza była jedną z najciekawszych form świętowania w powiecie koneckim. Uczniowie mieli przypięte kotyliony, przedszkolaki machały radośnie polskimi chorągiewkami, a wszyscy chętni mogli otrzymać biało-czerwone balony. To jednak nie jedyny patriotyczny akcent w Słupi w ostatnich dniach. W minioną  niedzielę odbyła się uroczystość związana z przekazaniem Gminie nowego sztandaru. Były wystawy sprzętu militarnego, patriotyczny koncert oraz okolicznościowa msza święta.

Wojciech Purtak

Dodaj komentarz