Świat Młodych Badaczy gościł w naszych szkołach (zdjęcia)

0
0

Program edukacyjny „Świat Młodych Badaczy”, realizowany przez firmę Henkel, zawitał do Stąporkowa. W dniach 11-15 czerwca uczniowie szkół podstawowych wzięli udział w interaktywnych warsztatach, których celem jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowania naukami przyrodniczymi. W rolę małych badaczy wcieli się ponad 250 dzieci.

Program „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości praw rządzących otaczającym światem, by w ten sposób zainteresować ich naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Program realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych warsztatów. Dzieci biorące w nich udział wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Uczestnicy są zachęcani przez prowadzących do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.

Fascynująca nauka

– Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie już w najmłodszych uczniach ciekawości świata i pasji jego odkrywania. Warsztaty „Świata Młodych Badaczy” zostały skonstruowane w taki sposób, by pokazać, że fizyka, chemia czy biologia mogą być fascynujące. Cieszymy się, że uczniowie szkół podstawowych ze Stąporkowa i pobliskich miejscowości wezmą w nich udział – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

 Ponad 250 dzieci

W czerwcowej edycji programu „Świat Młodych Badaczy” zajęcia odbyły się w: Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich im. Stanisława Staszica, Zespole Placówek Oświatowych w Nieświniu, Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, Publicznej Szkole Podstawowej im. ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza” w Niekłaniu Wielkim, Szkole Podstawowej w Lipie i Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli. Łącznie w zajęciach weźmie udział ponad 250 dzieci z miasta i najbliższych okolic.

Dwa zakresy tematyczne

Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna! Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty w dwóch zakresach tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel. W module edukacyjnym „Z ziemniakiem na tropie kleju” uczniowie odkrywali tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, w tym przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w paśmie „Słodko czyli kwaśno”, poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym, dowiedzieli się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne.

Eksperymentuj w domu

Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające opisy kolejnych kilkunastu, prostych w przeprowadzeniu, lecz zaskakujących doświadczeń, aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę. – Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy” widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska z Nauka Jest Fajna! Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej, Raciborzu i Dzierżoniowie. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2 000 dzieci.

 

Szerzej o projekcie „Świat Młodych Badaczy”

Henkel rozpoczął realizację projektu „Świat Młodych Badaczy” w 2011 roku w Niemczech pod nazwą Forscherwelt. Obecnie inicjatywa realizowana jest także w Rosji, Argentynie, Turcji, Irlandii czy we Włoszech, w efekcie czego łącznie już niemal 10 tysięcy dzieci uczestniczyło w ponad 33 tysiącach warsztatów. W Polsce projekt realizowany jest od 2016 roku i do tej pory wzięło w nim udział około 2000 dzieci.
Więcej informacji o projekcie na www.henkel.pl i www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl

CSR w Henklu – programy edukacyjne

Henkel, będąc liderem społecznej odpowiedzialności biznesu, angażuje się w liczne projekty edukacyjne kierowane do dzieci z lokalnych społeczności. Jednym z przykładów jest program Ambasadorzy Zrównoważonego Rozwoju, realizowany na zasadach wolontariatu wiedzy. Pracownicy firmy – odpowiednio przeszkoleni i przygotowani – prowadzą dla dzieci zajęcia z zakresu ochrony środowiska i zasad odpowiedzialnego wykorzystywania naturalnych zasobów. Kolejną inicjatywą jest konkurs ekologiczny dla dzieci i młodzieży „Eko Odkrywcy”, w którym szkoły i inne placówki edukacyjne mogą zdobyć granty pieniężne na realizację projektów badawczych z zakresu ochrony środowiska.

 

O firmie Henkel

Henkel jest firmą globalną, o zrównoważonej i różnorodnej ofercie produktów i usług. Dzięki wiodącym markom, innowacjom i technologiom spółka zajmuje czołowe pozycje rynkowe zarówno w sektorze przemysłowym jak i dóbr konsumpcyjnych. Henkel Adhesive Technologies (dział klejów budowlanych i konsumenckich oraz technologii dla przemysłu) jest światowym liderem rynku klejów. Działy Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyków) zajmują wiodące pozycje na wielu rynkach świata i w wielu grupach asortymentowych. Firma, założona w 1876, działa i odnosi sukcesy od ponad 140 lat. W 2017 Henkel odnotował przychody ze sprzedaży na poziomie 20 mld oraz skorygowany zysk operacyjny na poziomie 3,5 mld euro. Wartość przychodów ze sprzedaży trzech najważniejszych marek Henkla – Persil, Schwarzkopf oraz Loctite – przekroczyła 6,4 mld euro. Firma zatrudnia na całym świecie 53 tysiące pracowników, tworzących zaangażowany i zróżnicowany zespół, o silnej kulturze korporacyjnej, wspólnym systemie wartości i dążeniu do kreowania trwałej wartości. Jako uznany lider zrównoważonego rozwoju Henkel zajmuje czołowe miejsca w wielu międzynarodowych indeksach i rankingach. Akcje uprzywilejowane spółki wchodzą w skład niemieckiego indeksu giełdowego DAX. Więcej informacji na www.henkel.com oraz www.henkel.pl.

 

Dodaj komentarz