Polonez Gate w Odrowążu. Tor wyścigowy, spa, ośrodek szkoleniowy, park technologiczny. Szczegóły wielkiego projektu są zadziwiające! (wizualizacje, zdjęcia)

flash Galeria Stąporków

Siedmiokilometrowy tor wyścigowy dla samochodów projektowany przez światowej sławy ekspertów oraz park technologiczny dla badań i rozwoju. Hotel, spa i centrum rekreacyjne, ale również osiedle domów jednorodzinnych. To wszystko w najbliższych latach powstać ma w ramach projektu Polonez Gate w Odrowążu, w gminie Stąporków.

 

Znamy koncepcję projektu Polonez Gate, który w najbliższych latach może przyciągnąć do gminy Stąporków nie tylko turystów, ale również kolejnych inwestorów. Sama koncepcja jest dość odważna jak na realia powiatu koneckiego, ale jeśli uda się ją realizować oznaczać może dużą szansę dla mieszkańców gminy. W Odrowążu powstać ma  światowej rangi centrum rekreacyjne wraz z hotelem i spa, ośrodkiem edukacyjnym, międzynarodowym torem wyścigowym, ośrodkiem klubowym, samochodowym torem testowym, ośrodkiem badawczo-rozwojowym, osiedlem domów jednorodzinnych oraz całorocznym zapleczem rekreacyjnym.
Pomysłodawcą Polonez Gate jest Stefan Sikora, założyciel kieleckiej firmy Stefmar, inwestującej w nieruchomości. – Polonez Gate to projekt, który powstał z pasji do motoryzacji i połączenia możliwości, jaki daje teren w Odrowążu. Jestem jego właścicielem od 2000 roku, podejmowaliśmy próby zagospodarowania rolniczego ziemi, ale nie przyniosły one efektów. Do dyspozycji mamy 215 hektarów – mówi Stefan Sikora. – Nasz projekt jest unikalny i łączy ze sobą wiele branż. Trudno szukać podobnych w innych krajach. Zbliżony znajduje się w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dodaje.
Pomysłodawcy opowiadali o projekcie podczas konferencji prasowej.
O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środowe przedpołudnie w Urzędzie Miejskim w Stąporkowie.  O projekcie opowiadali zarówno Stefan Sikora jak  Peter Hansen, który od 1999-2003 był Dyrektorem Generalnym Australijskiej Federacji Sportów Motorowych. CAMS jest odpowiedzialny za sportową organizację Grand Prix Australii Formuły 1, innych mistrzostw świata i narodowych.
W zamierzeniu Polonez Gate jest skierowany do entuzjastów sportów motorowych. Jego sercem ma być wspominany siedmiokilometrowy tor wyścigowy dla samochodów projektowany przez światowej sławy ekspertów oraz park technologiczny dla badań i rozwoju. Powstać ma również centrum doświadczeń z symulatorami, doświadczeniami wirtualnej rzeczywistości, studiem do projektowania 3D, wystawami, klasami do nauki i wykładów.  Atrakcją dla dzieci będzie na pewno tematyczne wesołe miasteczko z różnymi atrakcjami. Przygotowana zostanie również przestrzeń umożliwiająca organizację koncertów plenerowych i innych wydarzeń.  Co ciekawe  będzie to pierwszy tego typu ośrodek rekreacyjno-edukacyjno-motoryzacyjny w Polsce i pierwszy ośrodek rekreacyjno-motoryzacyjny typu all-inclusive na świecie. To jednak nie wszystko. Na terenie ośrodka powstanie 80 przystępnych cenowo willi, szeregowców i 3 małe bloki mieszkalne. Wszystkie przeznaczone zostaną do sprzedaży.
Peter Hansen, dyrektor projektu podczas stąporkowskiej konferencji.

 

 

Budowa ośrodka została podzielona na dwa etapy, a wartość całości inwestycji oszacowano na 200 mln euro.  Przewidywany czas realizacji początkowej fazy inwestycji to 18 miesięcy, a zakończenie całości inwestycji to czas około 30-36 miesięcy od rozpoczęcia budowy. Jak przewiduje inwestor projekt przyniesie 100 mln euro korzyści ekonomicznych dla regionu świętokrzyskiego oraz wygeneruje ponad 1000 miejsc pracy dla mieszkańców zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Nowe miejsca pracy będą dotyczyły specjalistów z różnych dziedzin poczynając od wysokiej klasy kadry zarządzającej, branży hotelarskiej, pracowników obsługujących hotele, kierownictwa imprez masowych, specjalistów z branży inżynierii samochodowej, świata nauki, obsługi i wielu innych dyscyplin. Według oczekiwań inwestorów rocznie do Odrowąża będzie przyjeżdżać ok. 300 tys. odwiedzających. W ciągu roku planowanych jest kilka imprez motoryzacyjnych i sportowych skierowanych do ok. 30 tys. osób. Inwestorem będzie Spółka Polonez Gate, która zostanie założona w gminie Stąporków. Kapitał spółki będzie składał się z 80% zagranicznego oraz 20% polskiego kapitału.

Inwestycja ma powstać na obrzeżach Odrowąża.

Jak dodaje inwestor  „w obszarach mieszkalnych spełniony zostanie maksymalny poziom hałasu zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).”  W momencie rozpoczęcia działań magistratu ruszy już pierwszy etap budowy. Jak przewiduje inwestor, budowa powinna rozpocząć się w 2019 roku, a pierwsi turyści mogliby przyjechać do Odrowąża w 2020 roku.

Wojciech Purtak

4 odpowiedzi na “Polonez Gate w Odrowążu. Tor wyścigowy, spa, ośrodek szkoleniowy, park technologiczny. Szczegóły wielkiego projektu są zadziwiające! (wizualizacje, zdjęcia)

Dodaj komentarz